Hlavní slovo měla místní správa, v jejímž čele stál kníže biskup. Takové uspořádání (podobně jako v nedalekém severoitalském Tridentsku) mělo zásadní vliv na rozvoj Salcburku a území, které mu patřilo.

Parky se spoustou květin, dnes již odkvetlých, ale stále zelených, křivolaké uličky se střídají se vzdušným prostranstvím náměstí, řeka Salzach, která dotváří šarm města. A také spousta kostelů, které Salcburku vynesly přezdívku Řím severu.

Nejsou to ale jen ty kostely, které odkazují na jižní sousedy. Také paláce a měšťanské domy nesou na fasádách stopy lehké ruky italských architektů. Kdyby ho člověk srovnával s rakouskou metropolí, Salcburk v ničem nepřipomíná poněkud temný a masívní vídeňský Hofburg, ale mnohem blíže má ke vzdušnému a lehkému Schönbrunnu, dílu italského architekta Nicoly Pacassiho.

Už v osmém století

Když staří Římané přešli při svých výbojích na sever Alpy, odfrkli si a založili na břehu dnešní řeky Salzach osadu Iuvavum. V ní se později usadili raně křesťanští biskupové a už v roce 755 se objevil název Salzburg. O necelých 20 let později byl vysvěcen kostel tam, kde dnes stojí Dóm sv. Ruperta, salcburská katedrála. Její dnešní podoba je z 16. století a je prý prvním dokladem příchodu raného baroka na území severně od Alp.

Salzburg

Jeden z typických pohledů na Salcburk

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Na levém břehu řeky se rozkládá na nevelké ploše to podstatné, kvůli čemu do Salcburku návštěvníci zejména přijíždějí. Rozlehlé náměstí Residenzplatz s kašnou a na něm kromě katedrály nový arcibiskupský palác a stará arcibiskupská rezidence. V obou jsou dnes muzea.

Starou rezidenci tvoří rozlehlý komplex o 180 místnostech a třech nádvořích, jsou k vidění reprezentační místnosti někdejších vládců Solnohradska a je tam i pozoruhodná galerie s obrazy především ze 16. až 18. století a s díly rakouských malířů 19. století. Do nové rezidence na protilehlé straně Residenzplatz se přestěhovalo v roce 2007 Salcburské muzeum.

Městem zní hudba

Součástí nové rezidence je věž, v níž od roku 1702 visí 35 zvonů, odlitých v belgických Antverpách. Solnohradským nějakou dobu trvalo, než je naladili, a prý se jim to stejně úplně přesně nezdařilo. I tak však už od roku 1704 zní třikrát denně z věže překrásná zvonkohra, jejíž repertoár tvoří na čtyři desítky melodií, které se pravidelně mění.

Hudba je jedním z hlavních lákadel Salcburku. Jejím zosobněním je Wolfgang Amadeus Mozart. Ten v rodném městě sice nestrávil mnoho času, ale přesto je s ním neodmyslitelně spojen.

Nejbližší významnou akcí jsou říjnové Kulturní dny, které sestávají z divadelních a baletních představení, koncertů, pouličního divadla. To vše se bude odbývat v salcburské katedrále, Velkém festivalovém domě, v Mozarteu a v zámku Mirabell.

Salcburk, zahrady zámku Mirabell

Zahrady zámku Mirabell

FOTO: Miroslav Šára, Novinky

Jinak se během roku koná mj. Mozartův festival, velikonoční a svatodušní festival, Jazz&The City, adventní zpěvy. Každoročním vrcholem hudební sezóny je letní Salcburský festival, spojený zejména se jménem dirigenta Herberta von Karajana, dalšího salcburského rodáka.

Leč na skok zpět k Mozartovi. V Getreidegasse č. p. 9 se Mozart v roce 1756 narodil a dnes je tam muzeum. Na pravém břehu je zase muzeum v domě, kde později rodina bydlela, a Mozartova socha je na náměstí v centru starého města, nesoucím jeho jméno. Mozart sám je ostatně dalším projevem nerakouské jinakosti Salcburku. Měl rád Itálii a tamní umělce a také jméno Theophilus si polatinštil na Amadeus.

Toulky uličkami

Je samozřejmé, že člověk při návštěvě Salcburku nestráví všechen čas v muzeích a na koncertech. K velkým zážitkům patří i toulky uličkami starého města. To je snadno zvládnutelné i pěšky. Nejrušnější je Getreidegasse, Mozartplatz, uličky kolem katedrály a obou arcibiskupských rezidencí. Znalci však varují: levý břeh je převážně na pokoukání — architektura, kostely, muzea, trhy. Všechno, co na levém břehu koupíte, je k mání i na tom pravém, ale mnohem levněji.

Mozartplatz - silvestrovská zábava je připravena

Mozartplatz loni připravený na silvestrovskou zábavu

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Dokládají to například trhy. Ty jsou ve starém městě dva a za vidění stojí zejména ten na Universitätsplatz. Koná se každý den už od poloviny 19. století a k mání je tam ovoce, zelenina, sýry, uzeniny, pečivo a alkoholické nápoje, hlavně ovocné pálenky a také suvenýry. Všechno zboží, zejména potraviny, by měly být krajové speciality.

Chcete-li pořídit větší nákup, běžte na ten druhý. Je levnější, nabízí méně suvenýrů a více autentickou atmosféru trhu, protože tam chodí hlavně místní. Je na pravém břehu, za zámkem Mirabell na stejnojmenném náměstí.

Pokud dostanete hlad nebo chuť na půllitr piva, spojte příjemné s užitečným, přejděte po Staatsbrücke na pravý břeh a tam buď hned vpravo ve Steingasse, nebo rovně na Linzer Gasse určitě najdete hospodu, která je až o třetinu levnější než ty na levém břehu. Po obědě jistě přijde vhod procházka v blízkém proslulém parku Mirabell.