Cesta k jezeru Dolinsjön vede přes obec Stora Blasjon. Průzkumy tamní podvodní jeskyně začaly už někdy kolem poloviny minulého století. Od roku 2007 se tam každoročně koná jarní potápěčská expedice, které se účastní potápěči ze Švédska, Norska a Finska.

Jeskyně spadá do oblasti vápencového krasu, který se nachází v údolí Bjurälven, od čehož je také odvozen název každoroční expedice. Díky letošnímu záznamu, který byl nedávno uveřejněn, je možné do jeskyně nahlédnout alespoň zprostředkovaně.

Jeskyně pod hladinou jezera Dolinsjön má být nejdelší svého druhu ve Švédku. Její celková délka zatím nebyla stanovena, potápěči její prostory stále ještě prozkoumávají. Podle informací agentury Reuters se zatím postupně dostali do délky 1,7 kilometru.

Během průzkumu jeskyně přišli v roce 2013 potápěči na prostory se vzduchovými bublinami. Tam si dělají pauzy, protože ponor trvá několik hodin.

Přístup do jeskyně je omezen, přestože podle agentury Reuters láká čím dál více potápěčů z celého světa. Ponory se plánují na jaro, protože v létě bývají v těchto místech silné podvodní proudy.