Prohlédnout si důkladně zámek Chatsworth a vše zajímavé v jeho blízkosti vyjde bez problému na celodenní výlet. V interiéru zámku jsou kupříkladu knihovna, hudební salónek, ale také expozice připomínající filmy, které se tam natáčely. Luxusní komnaty však nejsou zdaleka to jediné, co je na tomto místě atraktivní.

K zámku patří rozlehlý park s fontánami, zelinářskými zahrádkami, okrasnými květinami a keři, barokním pavilónem, umělým kanálem, ale také bludištěm a jeskyní. Chatsworth si hoví na východním břehu řeky Derwent uprostřed opečovávané, ale i divoké zeleně.

Úchvatný zámecký park a řeka Derwent

Úchvatný zámecký park a řeka Derwent

FOTO: Profimedia.cz

Zámek se nachází zhruba 10 kilometrů severovýchodně od městečka Bakewell. Slavnou anglickou spisovatelku Jane Austenovou asi netřeba dlouze představovat. Autorka dodnes populárních románů Rozum a cit či Pýcha a předsudek se pravděpodobně při psaní inspirovala právě návštěvou zámku Chatsworth.

Krajina v okolí Chatsworthu

Krajina v okolí Chatsworthu

FOTO: Profimedia.cz

Je známo, že autorka v roce 1811 navštívila hrabství Derbyshire a pobývala v těchto končinách. Ubytovala se v Bakewellu v druhém patře hotelu Rutland Arms, který tam na náměstí funguje dodnes. Má se za to, že smyšlená obec Lambton v románu Pýcha a předsudek je téměř s jistotou Bakewell. Stejně tak popis sídla Pemberley, v němž v knize žije pan Darcy, víc než nápadně připomíná Chatsworth.

Prostředí odpovídající románové předloze zavedlo k zámku Chatsworth v roce 2005 také filmaře, když točili stejnojmenný film. Hlavní roli v něm ztvárnila britská herečka Keira Knightleyová.