Průvodci nebudou nabízet klasický výklad, ale lokální zajímavosti, takzvané skryté živé příběhy. Komunitní průvodci budou procházky organizovat, během nich se také celá skupina potká se dvěma až třemi pamětníky z dané čtvrti. Podobný model funguje například v Marseille, která byla loni Evropským hlavním městem kultury.

„Hlásit se může kdokoliv, běžní obyvatelé, umělci, členové zájmových sdružení. Projdou školením, budou se zabývat badatelskou prací, archivním výzkumem, získají finanční podporu v hodnotě do 15 000 korun," uvedla Kristýna Jirátová, která má projekt na starost. Podle ní jsou sousedské procházky startovacím bodem, jak plně propagovat lokální kulturu a zvyky, cílem bude vtáhnout lidi do příběhu.

Mimo historické centrum města

„Představí jak historii, tak současnost daných míst, kromě architektury se budou skrze setkávání s pamětníky a obyvateli věnovat především osobním příběhům," uvedla. Procházky se uskuteční mimo historické centrum města, mezi obyvateli, na sídlišti, v místech, která běžný turista nemá šanci navštívit. Některé budou na kolech nebo koloběžkách, další připomenou kultovní plzeňské bary nebo ukážou Plzeň z pohledu handicapovaných. Pravidelně se procházky budou konat vždy první sobotu v měsíci, začnou v březnu 2015.

„Další vycházky, české i cizojazyčné, budou určené návštěvníkům města, kteří si je budou moci objednat prostřednictvím digitálního průvodce projektu Skryté město," uvedla Jirátová. Podrobné informace jsou na webu. Plzeň chce, aby se projekt udržel i po roce 2015, tedy až skončí program Plzně jako Evropského hlavního města kultury, stejně jako je tomu v Marseille.