Současná skupina měst 7. července zeštíhlí na 21 uchazečů, v říjnovém hlasování jich pak zbude 14 a do 7. prosince jen sedm. Ten den pak bude vyhlášeno sedm vítězů. Jde už o třetí celosvětové hlasování organizované nadací New7Wonders, kterou založil švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber.

Před sedmi lety se v rámci tohoto projektu rozhodlo o sedmi divech světa, roku 2011 pak o sedmi přírodních divech. Nyní došlo na města. Nadace tak chce rozvinout debatu o urbanistickém plánování, řízení měst, cestovním ruchu a architektuře.

Poprvé v dějinách lidstva žije většina světové populace ve městech a vypsaná soutěž má lidem umožnit rozhodnout, která jsou ta nejlepší. Ve hře jsou stále významná historická místa jako Jeruzalém, Benátky, Atény nebo Kjóto, megapole jako Londýn, New York, Bombaj a Šanghaj, ale také novější a rychle se rozvíjející Dubaj, Soul, Kapské Město či Sao Paulo.

Rada přímo od profesionálů

Od letošního června se může hlasovat také telefonicky na jedno ze šesti mezinárodních telefonních čísel. Ozve se krátké oznámení a volající pak sdělí kód vybraného města. Řazena jsou abecedně, takže na Prahu připadlo číslo 21. Kdo se chce dobrat k rozhodnutí svědomitě a neumí se rozhodnout, může se obrátit na sedm odborníků vedených Španělem Federikem Mayorem, který stál 12 let v čele UNESCO.

V panelu jsou dále britská architektka iráckého původu Zaha Hadid, která před 10 lety jako první žena získala prestižní Pritzkerovu cenu. Poradit může rovněž nizozemský architekt Winy Maas, který je specialistou na urbanismus, nezávislý britský poradce Simon Anholt, zakladatel celého projektu Bernard Weber nebo třeba Keňan Kennedy Odede, který vyrůstal ve slumu u Nairobi a zabývá se řešením bydlení pro chudé. Sedmým z panelu odborníků je indický ekonom Amitabh Kundu. Kontakty na tyto experty je možné získat na webové stránce nadace.