Ke kresbám křováků v Qomoqomongu trvá cesta několik hodin a nejlepší je opět offroad. Na konci města ale lze vidět i ve skalách stopy různých druhů primitivních dinosaurů, jak býložravých, tak masožravých ve vrstvách z přelomu triasu a jury starých asi 180 až 200 miliónů let. Kromě otisků tříprstých končetin různé velikosti jsou vidět i stopy ocasů.

Stopy nejstarších dinosaurů v Quthingu

Stopy nejstarších dinosaurů v Quthingu

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

V oblasti žili všežraví, až deset metrů dlouzí plateosauři rodu Euskelosaurus i jejich čtyřmetroví příbuzní Massospodnylus. Další stopy patří menším ptakopánevním, asi metrovým Heterodontosaurům a Lesothosaurům. Milovníci triasových zkamenělin mohou ale zamířit i do Leriby, Romi a Moriji.

Pohled z horního Quthingu

Pohled z horního Quthingu. V budovách označených žlutým igelitovým pytlem se prodává místní alkohol.

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Quthing sice působí jako další zapadlá africká díra, ale ve skutečnosti je to správní středisko. Uprostřed jedné hlavní ulice je kromě různých koloniálů a samoobsluh dokonce také několik bankomatů a bank.

Centrum Quthingu

Centrum Quthingu

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Najdete tam i jeden slušný hotel, který leží přímo nad hluboce zařízlou řekou Ornage. Ta zásobuje vodou JAR. Kdo by hledal levnější ubytování, může zvolit místní guesthouse.

Veřejné záchodky v Quthingu

Veřejné záchodky v Quthingu

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

ČTĚTE TAKÉ
Nebroušený diamant černého kontinentu nabízí útěk od moderních technologií
V Maseru lidé spoléhají na sangomy
Z univerzitního městečka až k horám, které v noci rostou
Vesnice, kde život končí po setmění, leží v srdci netknuté krajiny