Čínský Hongkong patří mezi nejhustěji osídlená místa světa. Na 1104 kilometrech čtverečních tady žije více než sedm miliónů obyvatel. Kvůli drahým nájmům jsou statisíce místních lidí nuceny bydlet v miniaturních prostorách.

Přestože je Hongkong ekonomickým centrem Číny, na mnoha místech to tak nevypadá. Obyčejný panelákový byt na českém sídlišti by tady byl luxusem. I ohromné domy plné titěrných bytů ale mají své kouzlo — tedy alespoň pokud v nich nemusíte žít. Při pohledu zvenčí připomínají sestavené kostky lega.

Fotograf Peter Stewart, původem z Austrálie, ukazuje na svých snímcích „králíkárny“ Hongkongu v barevných světlech odrážejících zdejší každodenní život. Snažil se hrůzné podmínky bydlení ukázat co nejpozitivněji.

Přeplněné hongkongské byty svítí všemi barvami.

Přeplněné hongkongské byty svítí všemi barvami.

FOTO: Peter Stewart, Profimedia.cz

Na jeho fotografiích je nespočet miniaturních detailů, protože Hongkong se snaží prakticky využít snad každičký centimetr. A tak za okny visí například prádlo, které uvnitř bytu není kam dát.

Hongkongský věžák bez barev a světla

Hongkongský věžák bez barev a světla

FOTO: Peter Stewart, Profimedia.cz

Stejně tak se Stewartovi podařilo některé domy vyfotografovat tak, že by možná našly uplatnění ve sci-fi filmu nebo počítačové hře. Pohrál si se světlem, stínem a jednoduchými prvky, jako je například zábradlí v mnohapatrovém věžáku.