V posledních letech Řekové hodně zapracovali i na hotelových službách a luxusu, na který jsou tuzemští turisté zvyklí spíše v arabských a obecně exotičtějších zemích. Pětihvězdičkové resorty jsou nyní stále dostupnější i pro Čechy, týden ve skutečně luxusních hotelích pořídíte do 20 tisíc korun a servis, jehož se vám mnohde dostane, už nikterak nepokulhává za nejlepšími světovými resorty.

A který z ostrovů vybrat? Ať už toužíte poznat opravdové Řecko s akropolemi, kamenitými zátokami, nabílenými domky s modrými okenicemi, řeckou kuchyni v kouzelných tavernách, nebo si chcete naplno užít bouřlivého moře, bujarého nočního života a pěších výstupů za dech beroucími výhledy, je ideální volbou Rhodos.

Zasvěcený bohu slunce

Po zhruba dvouapůlhodinovém letu vystoupíte z letadla nedaleko hlavního města Rhodos v nejsevernějším cípu ostrova, odkud je pobřeží Malé Asie na dohled. Podle básníka Pindara právě tento ostrov jako nejkrásnější nechal Zeus vystoupit z moře na žádost boha slunce Helia.

Historická část města Rhodos

Historická část města Rhodos

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Ten totiž nestihl večeři na Olympu, při níž nejvyšší řecký bůh rozděloval ostatním části světa. Když pak Helios navštívil při svém putování po nebeské klenbě ostrov, který byl pro něj stvořen, okouzlila ho tam nymfa Rhode, kterou pojal za manželku.

Lindos

Antické pověsti rozhodně nelhaly v popisu nádher, které lze na Rhodu vidět. Perlou nejen ostrova, ale i celého Řecka je městečko Lindos ležící na výběžku uprostřed ostrova na jeho východní straně. Ten jako prsten obepínají řady bílých domků a do výšky se tu tyčí příkrý skalní masív korunovaný hradbami a cimbuřím johanitského hradu.

Krásné městečko Lindos

Krásné městečko Lindos

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Nad ním se do výšky vypínají znovu vztyčené sloupy antického chrámu zasvěceného Athéně Lindii. Po pokoření akropole jsou pak cestovatelé odměněni dvěma krásnými zátokami s jemným pískem a azurovým mořem.

Prassonisi

Na nejjižnější cíp ostrova míří milovníci vodních sportů. Zatímco jízdu na vodních lyžích, obřích nafukovačkách nebo na vodních skútrech si lze užít téměř na každé pláži, Prasonissi – široká písečná pláž dlouhá několik set metrů – je rájem pro surfaře a windsurfaře.

Nejsevernější cíp ostrova Rhodos

Nejsevernější cíp ostrova Rhodos

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

V posledních sezónách je tu vůbec nejvíce kiterů, kteří na svých prknech doslova létají nad vlnami díky padákům, jež pohání v těchto místech nikdy neustávající vítr.

Faliraki

Vydáte-li se po východním pobřeží, kde méně fouká a jsou tu vyhledávanější pláže než na západní straně ostrova, narazíte zhruba v polovině cesty mezi Lindosem a Rhodem na vyhlášené moderní letovisko Faliraki.

Ještě než se vrhnete do víru plážových barů, moderních a originálních restaurací a turistických obchůdků i pro ty nejnáročnější, potkáte cestou několik pláží, které rozhodně stojí za návštěvu. Pod horou Tsambika se sněhobílým klášterem leží typická široká a dlouhá písečná pláž se slunečníky, plážovými bary a půjčovnou všemožného sportovního náčiní.

Neuvážený dar

O pár kilometrů dál už vás ukazatele nasměrují k zátoce Ladiko. Minete-li Ladiko a popojedete-li o pár metrů po silnici dál, dostanete se do ještě krásnější zátoky Anthonyho Quinna. Herci byla věnována darem za ztvárnění hlavní role v přepisu románu Nikose Kazantzakise Řek Zorba.

Zátoka Anthonyho Quinna

Zátoka Anthonyho Quinna

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Slavný hollywoodský herec se však rozhodl dar přijmout nečekaně rázně. Nechal zátoku oplotit a chtěl tu začít stavět. Neuvážený dar však v roce 1998, ku prospěchu tisíců lidí, kteří tuto zátoku v současnosti ročně navštěvují, prohlásil řecký soud za neplatný a oplocení zmizelo.

Z moderního letoviska Faliraki je to také už jen kousek do vyhlášených termálních lázní Kallithea. To je pouze stručný výčet letovisek, jimiž je východní pobřeží bohatě vyšperkováno. Za zmínku stojí ještě alespoň Kolymbia, Afandou nebo Stegna jižně od Faliraki či Kio-tari ještě dál na jih.