Když ve 30. letech minulého století hledal letec Jimmie Angel zlato, cesta ho v jihoamerické Venezuele zavedla až do blízkosti vodopádu, který ho natolik ohromil, že sem o několik let později vzal svoji ženu a dva přátele. Chtěl jim ukázat skvost, na který natrefil. Během přistání ale letadlo uvízlo v bahně, takže se skupinka pak musela směrem k civilizaci vydat pěšky.

Zajímavost: Angelovo letadlo se našlo až po více než 30 letech. Vojenskými vrtulníky bylo přesunuto do města Ciudad Bolívar, kde je vystaveno před zdejším letištěm.

Angelův příběh se následně rozšířil, a tak začal být letec považován za objevitele tohoto vodopádu. Proto se mu začalo říkat Andělský. O existenci vodopádu ovšem místní údajně věděli už zhruba 20 let předtím. Ať už byla pravda jakákoliv, dodnes nese nejvyšší vodopád světa letcovo jméno.

Rezervace o velikosti státu

Andělský vodopád měří 979 metrů, voda tu padá nepřerušeně 807 metrů z vrcholku stolové Ďáblovy hory. Ta má rozlohu úctyhodných 700 kilometrů čtverečních a utvořila se na tomto místě už před desítkami miliónů let.

Ďáblova hora i Andělský vodopád společně tvoří nejen zajímavou hříčku názvů, ale oba přírodní skvosty také spadají do venezuelského národního parku Canaima. Ten je od roku 1994 zapsán na seznamu UNESCO. Rozprostírá se na ploše 30 000 čtverečních kilometrů, což je, pro srovnání, rozloha Belgie. Její území je o pouhých 529 kilometrů větší.