Zvažujete sbalit své věci do batohu a někam na delší dobu vymizet. Tzv. Hotel Price Index, tedy cenový index hotelů, je sestavován portálem hotels.com dvakrát ročně. A nejlépe z něj nyní vychází Kambodža. Průměrně vás totiž pět nocí v ubytovacím zařízení v hlavním městě Phnom Penh přijde na to samé, co jedna noc v brazilském velkoměstě Rio de Janeiro.

Noc v hotelu v kambdožském Phnom Penhu vyjde v průměru na 1076 Kč. Avšak to mluvíme o průměrném hotelu, který baťůžkáři běžně nevolí. Navíc je tento průměr navyšován cenou luxusních hotelů. V reálu tak nebývá problém ubytovat se tam i za 250 Kč na noc. V Siem Reap ležícím přímo u známého chrámu Angkor Wat je cena průměrného hotelu vyšší asi jen o 300 korun. I zde platí to, že zde najdete výrazně levnější ubytovací zařízení.

V indickém Goa vás peníze stresovat nemusí. Pobývat se tam dá levně.

V indickém Goa vás peníze také stresovat nemusí. Pobývat se tam dá levně.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Na špici levných míst pro baťůžkáře či mladé cestovatele, kteří vyrazili na zkušenou, se objevovaly jen asijská města. Levně vyjde i vietnamská Hanoj a Ho Či Minovo Město, nezruinuje vás také cesta do thajských měst Chiang Mai či letoviska Pattaya. Mezi tři výše zmíněné země se pak už do první desítky dokázala vetřít pouze jedna destinace z jiné země - indický stát Goa, který je často označován za indické Švýcarsko.

Výhodným cenám pro turisty napomáhá v poslední době větší soutěživost mezi ubytovacími zařízeními a také pokles hodnoty místních měn. Jih a jihovýchod Asie tak navzdory přizpůsobování se přijíždějícím davům západních turistů zůstává nejlevnější.