Informace na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Káhiře v Egyptě varují před veřejnými shromážděními a naopak uklidňují vyhodnocením situace v populárních přímořských oblastech.

„Cestování českých turistů do rudomořských letovisek, jako je Hurghada, Marsa Alam nebo Šarm aš-Šajch, je v současné době bezpečné,“ řekla Novinkám konzulka Sylva Pavlasová z české ambasády v Káhiře.

Ministerstvo zahraničních věcí však vydalo v pondělí varování, ve kterém nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova. A to včetně oblíbeného turistického letoviska Taba. České „zamini” pak důrazně doporučuje vyhýbat se všem veřejným shromážděním.

Nepokoje nekončí, mějte se na pozoru

Pavlasová doporučuje pravidelně sledovat měnící se situaci, a to jak před odletem do Egypta, tak i v průběhu pobytu: „Na místě se mohou turisté poradit s příslušným delegátem, který by měl být o aktuální situaci informován.“ Na závěr radí si pro případ nouze zapsat adresu české ambasády v Káhiře, včetně telefonního kontaktu.

Jestliže se do Egypta chystáte na vlastní pěst, máte možnost se registrovat do databáze cestovatelů — DROZD. V případě cest do ne zcela bezpečných oblastí tuto registraci ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje.