Fotograf Denis Budkov zachytil skupinku zvědavých turistů, jak pozorují rudou tryskající lávu na vršku sopky Ploskij Tolbačik. Ta patří do skupiny skoro 30 vulkánů, které zaplňují centrální oblast ruského poloostrova Kamčatka. Toto místo je odborníky označováno za jedno ze seizmicky nejaktivnějších na asijském kontinentu.

Turista fascinován nebezpečím.

Turista fascinován nebezpečím.

FOTO: Profimedia.cz

Po delším spánku, který trval od poloviny 70. let minulého století, se Ploskij Tolbačik probudil v závěru roku 2012. Vědci sopku neoznačují za výrazně nebezpečnou, možná proto se někteří dobrodruzi vydávají na její svahy i během erupcí. Než aby se letěli ohřát na slunečnou pláž, postávají raději na okrajích lávové říčky. Koneckonců z té sálá tepla dostatek i bez ohledu na mrazivé zimní počasí.

Proudící láva si nemilosrdně razí cestu.

Proudící láva si nemilosrdně razí cestu.

FOTO: Profimedia.cz

Přídomek nejkrásnější vulkán světa má ale jiná kamčatská sopka – Kronockij. Je zároveň nejaktivnější na území tohoto poloostrova. První známý výstup na vrchol Kronocké sopky, ležící mezi pobřežím Tichého oceánu a Kronockým jezerem, uskutečnila skupina horolezců v roce 1955. Jiné „nej“ si za svou výšku zasloužila zdejší sopka Ključevskij měřící 4750 metrů.