Malebné přístavní městečko Menton na Francouzské riviéře se loučí s posledními týdny zimy ve velkém stylu. Jeho ulice se totiž každoročně touto dobou rozzáří pestrými barvami citrónů a pomerančů. Letošní 80. ročník Citrónového festivalu nese téma inspirované dobrodružným románem Juliuse Verna Cesta kolem světa za 80 dní.

Citrónový festival je pro Menton kromě tradice také pravidelným turistickým tahákem. V minulých letech si tu účastníci mohli prohlédnout například originálně zpracované téma Indie nebo Walta Disneyho. Festival je spojen také s průvodem masek.

V popředí vyvedená ovocná lokomotiva, za ní je věž nápadně připomínající londýnský Big Ben.

V popředí barevná ovocná lokomotiva, za ní je věž nápadně připomínající londýnský Big Ben.

FOTO: Profimedia.cz

Proč je stavebním materiálem mentonského festivalu právě citrón? Na tomto místě je totiž příznivé klima pro pěstování citrónů, pomerančů i mandarinek. Zejména kvůli zdejším citroníkovým hájům se stalo právě toto ovoce symbolem města. Není tedy překvapením, že hraje hlavní roli také v pravidelném několikatýdenním festivalu.

Ovocná slavnost potrvá v Mentonu až do středy 6. března. Letošními ozdobami jsou například obří oranžovožlutý slon a velbloud, socha Svobody, Big Ben nebo dopravní prostředky jako loď či vlak. Vše je samozřejmě poctivě obloženo citróny a pomeranči.

TIP: I když se do Mentonu vypravíte mimo čas Citrónového festivalu, navštivte zdejší proslulou zahradu Palaise Carnolés. V té jsou desítky druhů citroníků, mandarinkovníků, pomerančovníků a dalších citrusových stromů. Kromě toho prostor zdobí výtvory moderního sochařství. Pro romantické vycházky je ideální zahrada Fontana Rosa.