Vstávání v půl páté ráno nepotěší za žádných okolností. A když je vaší jedinou motivací ke vstávání fakt, že si skupinka fanatiků myslí, že za 41 minut skončí svět, nejde to o nic lépe než jindy. Do neprostupné tmy obdařené pořádnou porcí vlhkosti jsme vyrazili s čelovkami na korbě vozu našeho místního známého. Odvezl nás k nejvyššímu kopci v okolí, ze kterého jsou vzdáleně vidět malebné ruiny Xunantunich a Cahal Pech a započalo čekání dlouhé asi jen 15 minut. Tedy, když je něco vidět. A v našem případě nebylo vidět vůbec nic.

Belize se probouzelo do 14. baktunu jen velmi líně.

Belize se probouzelo do 14. baktunu jen velmi líně.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Nečekaně v oněch 5:11 nezačala oblohu křižovat ohnivá tornáda a ani na obzoru nebyla k vidění žádná vlna tsunami. Jako lusknutím prstu se v 5:11 z oblohy během necelé půl minuty vypařily všechny hvězdy a tma tak jen získala na dokonalosti. Teprve asi o 25 minut později bylo možné zrakem rozeznat, že nás ve skutečnosti obklopuje mlžný opar tolik příznačný pro zdejší oblast. V 7:00 nám došlo, že pokud se dnes Slunce dočkáme, během ranních hodin to určitě nebude.

Mayský kalendář končí v roce 4772

Pro místní začal den jako každý jiný. Před šestou hodinou se začali rozjíždět do svých zaměstnání, na farmy a do drobných továren. Ani v nejmenším neměli čas sledovat, zda si Slunce prodere svou cestu na oblohu či ne. A belizský odborník na mayskou kulturu Jaime Awe zde 17. prosince na jedné z přednášek v Chaa Creek poměrně výstižně zdůvodnil, proč není nejmenší důvod k obavám.

Slunci se ven nechtělo, ještě v devět hodin ráno po něm nebylo ani památky.

Slunci se ven nechtělo, ještě v devět hodin ráno po něm nebylo ani památky.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Jeho hlavním a poměrně neprůstřelným argumentem jsou důkazy, že mayský kalendář ve skutečnosti pokračuje až do roku 4772 našeho letopočtu. A ani u této příležitosti není v žádném hodnověrném zdroji zmínka o konci světa. Mnoho dochovaných dat bylo v konspiračních teoriích doslova vmanipulováno do nesmyslných významů, které neměly žádný reálný základ. V tom se Awe shodl i s ostatními přítomnými odborníky na mayskou kulturu.

Někteří turisté magický moment prospali

Mayský kalendář ukazuje 13.0.0.0.0, tedy úplný počátek 14. cyklu. A turisté? Mnoho z nich onen moment prospalo po pitce, která měla být podle některých tou úplně poslední. Jak se říká, k oslavě se vždy důvod najde. Nejeli jsme do Belize, Mexika a Guatemaly pro poslední pomazání a za vidinou natáčení konce světa. Chtěli jsme poznat Střední Ameriku takovou, jaká je. A ačkoliv se kvůli naší cestě dostaneme k vánočním stromkům o něco později, než by se slušelo a patřilo, v hlavě budeme mít ještě dlouho obličeje některých místních, kteří se teď turistů se šklebivým úsměvem vyptávají, co si mysleli, že se vlastně stane...