Hlavní obsah

Cesta za koncem světa: Jedni jsou slepí, druzí čekají

15. 12. 2012, 14:11 – Tulum
Novinky, Jakub Kynčl, Novinky (Tulum)

Nemohli jsme si nechat uniknout nejpozoruhodnější datum tohoto roku - 21.12.2012 a vybaveni fotoaparátem a kamerami jsme s batohy na zádech vyrazili do Střední Ameriky, abychom se s vámi mohli podělit o to, jak blížící se magický den vnímají tam, kde celý příběh vznikl - v místech, kde legendární mayská kultura zažila svůj nebývalý rozkvět i dramatický pád.

Cesta za koncem světa: Jedni jsou slepí, druzí čekají Video: Jakub Herzán, Novinky

 
Článek

Na svém putování projíždíme Mexikem, na moment zavítáme do Guatemaly a na ono magické datum se usadíme v maličké středoamerické zemi Belize, které se ne nadarmo přezdívá kolébka Mayů. A ačkoliv tento výraz jistě vymyslel nějaký chytrý pracovník tamější centrály turistického ruchu, jsme si jisti, že nebude lepšího místa, kde v těchto dnech pobývat. Na malém území se tam nachází velké množství mayských památek a co víc, desetinu populace stále ještě tvoří potomci Mayů.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Nevelké ruiny El Rey v Cancúnu jsou téměř bez návštěvníků. Smutný kontrast oproti místním plným restauracím a klubům.

Jenže abychom se do Belize dostali za rozumný peníz, musíme ještě pořádný kousek urazit. Po příletu do mexického Cancúnu, který je nejdostupnějším relativně levným letištěm pro Evropany v blízkosti Belize tak vyrážíme autobusem směrem na jih. Ještě předtím jsme si však stihli Cancún proběhnout a zkonstatovat, že mexické Las Vegas křížené s Hurghadou není ničím, co by zapadalo do tématiky naší cesty.

El Rey: Přízrak ve výspě západní kultury

Jediným záchvěvem historie jsou zde nevelké ruiny El Rey, které se schovávají téměř na počátku hotelové zóny rozprostírající se na přímořské ulici zvané Boulevard Kukulkan. Místo plné leguánů a zpívajících ptáků působí mezi hotelovými giganty jako fata morgana.

A poněkud smutně je tu méně lidí než v nedaleké restauraci, která je vyhlášená tím, že tam servírky chodí v přiléhavých úborech, ze kterých leze skoro vše, co by mělo oblečení správně schovávat.

Hosté tohoto podniku zjevně apokalypsu nevyhlíží. Jejich nejhorší možnou představou je to, že by jim došlo ve sklenici mexické pivo a snědá dívka v sexy uniformě by tuto hrůznou skutečnost ignorovala.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Hlava na hlavě. V Tulumu jsou lidé běžně, tentokrát bylo však opravdu nemožné pořídit fotku bez zástupu lidí.

Návštěva Chichen Itzá dokáže člověka bezpečně znechutit ve chvíli, kdy vám stý Mexičan nabízí stejný kýčovitý náramek s omšelou doprovodnou hláškou: "Jeden dolar, vlastně zadarmo".

Foto: Jakub Herzán, Novinky

Návštěva Chichen Itzá je při cestě do Mexika nepsanou povinností.

Cesta autobusem z Cancúnu do Belize trvá něco přes šest hodin. Po cestě je však jedno místo, které stojí za zastávku. Nemyslíme tím však turistické letovisko Playa del Carmen, ani nikterak výrazné město Chetumal, kde budeme překračovat hranice směrem do Belize. Na mysli máme Tulum. Pozůstatky mayského města nacházejícího se přímo na útesech tyrkysově modrého moře jsou jedny z nejpůvabnějších pozůstatků mayské civilizace vůbec. A návštěvníků tu je velmi úměrně této skutečnosti.

Turistka: Změna je potřeba

„Trávíme v Mexiku s manželkou 12 dní, pobyt budeme zakončovat na ruinách Uxmal 22. prosince, den po onom datu. Nevímem, zda a co nastane, ale myslíme si, že by tato planeta už nějakou změnu potřebovala. Svět asi neskončí, ale raději jsme si dopředu vyřídili všechny své resty. Nikdy nevíte,“ řekl Novinkám v Tulumu přibližně 50letý turista z amerického Colorada.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Mexický Tulum již zavalili turisté.

My také nevíme. A právě proto si opět házíme batohy na záda, naskakujeme na dálkový autobus do Belize a s prapodivně vonícím burritem v ruce přemítáme, jaká budou očekávání magického data u jižních sousedů Mexika a co se nám na poněkud netypické cestě přihodí další den. Po několikátém soustu studeného burrita je jasné aspoň to, co se nám přihodí za pár hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků