Jako v plné sezóně. Tak to vypadalo o víkendu v jednom z nejkrásnějších českých areálů - parku a zámku v okolí Lednice. Zámek je sice otevřený celoročně, ovšem v nádherném parku u něj bývá v tuhle roční dobu ještě poměrně prázdno. Nicméně sluníčko dokázalo divy a tak si „přivstali“ i v 1. plavební. To je společnost, která už čtrnáctou sezónu vozí zájemce po zámecké Dyji na lodích.

Morava, Lednice, Thaya, Hans Adam a Arnoštek jsou jména pětice lodí zvláštní lodní flotily, která už čtrnáctou sezónu po parku v lednici jezdí. Lodě mají dvě trasy po celkem sedm kilometrů dlouhé vodní trase.  Obvykle sezóna plavby začíná až slavnostním otevřením řeky, které má na starosti vodník Dyjáček sedmého dubna.

Lodě pojmou 18 až 32 pasažérů.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

„Tentokrát jsme uvěřili předpovědi počasí a do provozu dali v předstihu zatím alespoň jednu loď. Jezdit začala Morava a do zahájení plné sezóny budeme plout jen na kratším úseku od zámku po Minaret,“ vysvětil Právu jednatel společnosti Jaroslav Martínek. A zájem o plavbu byl. Loď startuje zatím vždy v celou hodinu a pluje podle jízdního řádu bez ohledu na počet pasažérů.

Luboš Velecký, kapitán lodi Morava, se už na vodu po zimní přestávce pořádně těšil.

Luboš Velecký, kapitán lodi Morava, se na vodu po zimní přestávce pořádně těšil.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

"Plavbě i letos stejně jako v jiných létech předcházelo důkladné vyčištění vodní cesty. K vyzvedávání například padlých stromů z vody máme dokonce speciálně upravené plavidlo s malým jeřábem, kterému říkáme Bobr,“ popisuje přípravy na sezónu Martínek.

Lodě, které pojmou od osmnácti do 32 pasažérů, řídí lodníci - kapitáni, mezi kterými je i žena a kteří musí mít patřičné zkoušky na provozování lodní dopravy s přepravou lidí. Loni se po zámecké Dyji svezlo 65 000 pasažérů.

„Čas od času se najde někdo, kdo přebral zdejšího vína či jiného pití a pokud je takový člověk nepříjemný, nebo snad ostatním či sobě na lodi nebezpečný, můžeme ho z přepravy vyloučit. I to se už stalo,“ popisuje některé problémy, kterých je naštěstí jen minimálně Martínek. Lodě, vonící dřevěným obložením, se pronajímají nejen na školní výlety, ale třeba i pro svatební hosty, nebo se na nich také konají oblíbené řízené degustace vín. To jsou ovšem speciální akce mimo plavební řád, který je v plné sezóně po dvaceti minutách.

Přístaviště lodí v zámeckém parku v Lednici.

Jezdit začala Morava a do zahájení plné sezóny bude plout jen na kratším úseku od zámku po Minaret.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

„Mnohem více problémů máme s přemnoženými bobry.  Teď se proto dělají nákladná skoro třicet miliónů drahá opatření, která by měla zamezit další expanzi těchto přemnožených zvířat,“ popisuje obrázek na břehu s ploty a prokousanými kmeny lodivod Luboš Velecký. Ten je pro pasažéry, stejně jako jeho kolegové, nejen kapitánem plavidla, ale i zasvěceným průvodcem historií i současností parku.