Preikestolen

Odvážní turisté posedávají na okraji skalního útesu vysokého 604 metrů. Preikestolen (Kazatelna) láká sto tisíc lidí ročně na adrenalinový okamžik. Mnoho cestovatelů si jednoduše užívá nádherný výhled do okolí z plošiny velké 25 na 25 metrů, ale na samotný okraj si sedají jen ti nejodvážnější.

Ačkoliv je vyhlídka nebezpečná, není na ní instalované žádné zábradlí kvůli tomu, aby se nezničila přírodní krása útesu. I když tam nejsou žádné zábrany, nikdy nedošlo k žádnému neštěstí, napsal internetový server The Sun.

Preikestolen

Preikestolen

FOTO: fotobanka Profimedia

Brit Greg se vyšplhal na horu už několikrát. "Když stojím nahoře, je to nádhera, ačkoliv jsem se nikdy nepřiblížil k okraji. Nejblíž jsem byl, když jsem ležel na zemi a jen nepatrně vykoukl hlavou přes okraj, i když jsem se musel hodně přesvědčovat. Nakonec jsem jen vytáhl fotoaparát a udělal alespoň pár snímků," popisoval svůj zážitek Greg.

Obrovský útes vznikl během doby ledové před 10 000 lety táním ledovce, kdy voda znovu zamrzla a popraskala, horniny tak získaly své charakteristické hranaté rysy.

Kjeragbolten

Další přírodní div a adrenalinový cíl pro turisty je Kjeragbolten - kamínek, který uvízl mezi dvěma skalami hory Kjerag (Kiragg) na konci Lysefjordu u městečka Forsand. Kjerag v nejvyšším místě dosahuje 1110 metrů, ale všichni turisté míří jen do výšky 984 metrů k balvanu Kjeragbolten.

Kjeragbolten

Kjeragbolten

FOTO: fotobanka Profimedia

Výstup je náročnější, trvá asi dvě a půl až tři hodiny. Doporučuje se vyrazit z turistického centra Øygardstølen. Místo se také stává cílem milovníků base jumpingu, kteří z něj skáčou dolů. Již několik osob zde zahynulo.

Video

Kjeragbolten

 Zdroj: Youtube.com

Trolltunga

Možná, že se u Trolltungy inspirovali tvůrci kreslené pohádky Lví král. Visutá skalní plošina vyzývá k řečnickým projevům. Její název v překladu znamená trolí jazyk. Skalistá police měří na délku 350 metrů, najdete ji v horách Skjeggedal u města Odda ve výšce 950 metrů nad mořem.

Trolltunga

Trolltunga

FOTO: fotobanka Profimedia

Turisté se sem dostávají hned třemi způsoby. Buď po 3000 schodech, po ferátách nebo na kole po hřebenech. Samotná túra zabere okolo osmi až devíti hodin i s cestou nazpátek. Túra je dlouhá asi 20 kilometrů a vyšplhá se až do výšky 800 metrů.

Video

Trolltunga

 Zdroj: Youtube.com