Speciální noční prohlídky, divadla a pohádková stvoření si lidé užijí v noci ze soboty 3. na neděli 4. září. Podle organizátorů takzvaný nultý ročník Hradozámecké noci, inspirovaný už tradiční Muzejní nocí, byl loni natolik úspěšný – třiceti hrady a zámky prošlo za jednu noc 11 tisíc návštěvníků – že se rozhodli pokračovat.

„Letos to považujeme za oficiálně první ročník Hradozámecké noci a chceme, aby se zavedla jako tradiční, podobně jako Muzejní noc, která nás na tento nápad přivedla. Pokud vím, tak takováto akce nemá jinde v Evropě obdoby.

Letos se navíc přihlásilo 78 objektů, takže čekáme, že to bude ještě úspěšnější,“ řekl Petr Svoboda, náměstek Generální ředitelky NPÚ. Jediný rozdíl mezi Muzejní a Hradozámeckou nocí je ve výši vstupného. Na noční návštěvy si totiž budou muset lidé připravit peněženky.

Ceny vstupného se mohou na některých místech lišit

„Nemůžeme si dovolit uspořádat tuto akci bez vstupného. S rozpočtem je to asi tak, že zisk ze vstupenek pokryje náklady. Na nádvořích je program ve většině objektů zdarma, ale za průvodcovské služby, které jsou obohaceny o dobové kostýmy a různá vystoupení a koncerty, se bude platit.

Ve většině objektů to bude odpovídat běžnému vstupnému, někde ho může noční prohlídka z organizačních a technických důvodů i přesáhnout,“ upřesnila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Jaký přesně bude na vybraném zámku či hradě program a kolik bude jeho návštěvníky stát, se lidé dozvědí na webových stránkách. Jen ve středních Čechách do temné noci otevře svá vrata hned čtrnáct objektů. Ty nabízejí kromě večerních prohlídek s pohádkovými bytostmi také ohňostroj, hudební koncerty, divadelní představení i netopýří noc nebo ochutnávku burčáku.

V noci ze soboty na neděli mohou také Pražané navštívit nasvícené zahrady pod Pražským Hradem, kde je pro fajnšmekry připravena od 19 hodin i barokní opera.