„Podobá se to uměleckému dílu. Lidé mohou sledovat tuto výjimečnou událost ještě během dnešního dne,“ řekl ředitel Botanické zahrady v Liberci Miloslav Studnička. Botanici se v úterý pokusili vzácnou květinu uměle opylit jejím vlastním pylem. Je ale velkou neznámou, zda se opylení podařilo, protože samičí květy v přirozeném prostředí opyluje hmyz pylem z jiného zmijovce.

Květenství vzácného zmijovce titánského obdivují návštěvníci liberecké botanické.

Botanici se v úterý pokusili vzácnou květinu uměle opylit jejím vlastním pylem.

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

„Jestli se to povede, tak se ve spodní části začnou vyvíjet plody - červené bobule,“ vysvětluje Studnička s tím, že výsledek bude zřejmý během týdne, kdy má květ zvadnout.

Pokud by se z plodů zmijovce podařilo získat semena, v Liberci by si jich několik ponechali na rozmnožení této rostliny a zbývající by poskytli jiným botanickým zahradám. Stejným způsobem před deseti lety poskytli libereckým botanikům semínko unikátní květiny jejich kolegové z Bonnu.

Květenství vzácného zmijovce titánského obdivují návštěvníci liberecké botanické.

Pokud by se z plodů zmijovce podařilo získat semena, v Liberci by si jich několik ponechali na rozmnožení této rostliny a zbývající by poskytli jiným botanickým zahradám.

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Zmijovec pochází ze západní Sumatry a v přírodě už téměř vymřel. Jeho květenství vydrží pouze tři dny a je pro každou botanickou zahradu velkou událostí. Rostlina v této fázi výrazně produkuje pach podobný shnilému masu, v přirozeném prostředí láká hmyz, který ji opiluje.