Hlavní obsah

V Liberci vykvetl vzácný zmijovec titánský

15. 6. 2011, 14:46
Právo, Jaroslav Švehla

Velký svátek zažívá Botanická zahrada v Liberci. Po deseti letech čekání zde poprvé vykvetl zmijovec titánský, rostlina s jedním z největších květenství na světě. Naplno vykvétat začal zmijovec v úterý pozdě večer, ve středu se toulec s listy sevřel a květ získal na barvě. Kanárkově žlutá palice květu dosahuje výšky bezmála dvou metrů.

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Květenství vzácného zmijovce titánského v liberecké botanické zahradě

Článek

„Podobá se to uměleckému dílu. Lidé mohou sledovat tuto výjimečnou událost ještě během dnešního dne,“ řekl ředitel Botanické zahrady v Liberci Miloslav Studnička. Botanici se v úterý pokusili vzácnou květinu uměle opylit jejím vlastním pylem. Je ale velkou neznámou, zda se opylení podařilo, protože samičí květy v přirozeném prostředí opyluje hmyz pylem z jiného zmijovce.

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Květenství vzácného zmijovce titánského obdivují návštěvníci liberecké botanické.

„Jestli se to povede, tak se ve spodní části začnou vyvíjet plody - červené bobule,“ vysvětluje Studnička s tím, že výsledek bude zřejmý během týdne, kdy má květ zvadnout.

Pokud by se z plodů zmijovce podařilo získat semena, v Liberci by si jich několik ponechali na rozmnožení této rostliny a zbývající by poskytli jiným botanickým zahradám. Stejným způsobem před deseti lety poskytli libereckým botanikům semínko unikátní květiny jejich kolegové z Bonnu.

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Květenství vzácného zmijovce titánského obdivují návštěvníci liberecké botanické.

Zmijovec pochází ze západní Sumatry a v přírodě už téměř vymřel. Jeho květenství vydrží pouze tři dny a je pro každou botanickou zahradu velkou událostí. Rostlina v této fázi výrazně produkuje pach podobný shnilému masu, v přirozeném prostředí láká hmyz, který ji opiluje.

Reklama

Související články

Velké kouzlo malého Rabštejna

11. 6. 2011, 9:47

Že je Rabštejn nad Střelou našim nejmenším městem je sice pozoruhodné, ale na počtu obyvatel nezáleží. Záleží na geniu loci a ten tu je a pociťujete ho na...

Výběr článků