Pitztal naleznete na sever od druhé nejvyšší hory Rakouska Wildspitze v malebných Tyrolských Alpách. Nejmladší ledovcový areál s nejvyšším bodem ve 3440 metrech se může pochlubit především garancí kvalitního sněhu a dokonalou úpravou téměř stovky kilometrů sjezdovek. Ty ovšem nelákají jen lyžaře, ale pyšní se i pečetí kvality pro snowboardisty.

Varovně vztyčený prst.

Varovně vztyčený prst

FOTO: Veronika Hušková, Novinky

Místní svahy nejsou právě z nejdelších, chybějící kilometry ale vyrovnávají šířkou a rozmanitostí. V oblasti lze najít bezpočet širokých, hladce upravených červených tras, cvičné terény pro začátečníky i několik krátkých, zato slušně strmých černých sjezdovek. Oblast si oblíbí i fanoušci volného lyžování.

Od září do května

Sezóna na ledovci začíná už v půlce září a lyžuje se ještě v polovině května. Široké a precizně upravené sjezdovky ve středisku Pitztal Gletcher přímo vyzývají k tréninku módního řezaného oblouku. Snowboardisty zde čeká chuťovka v podobě funparku s dvě stě metrů dlouhou U-rampou a běžkaře zase osmikilometrová trať ve výšce 2750 metrů.

Ledovec je ale atrakcí i pro ty, kdo sportování tolik „nehrotí“. Vzrušujícím zážitkem je už samotná cesta na vrchol. Autem či skibusem se pohádkovým údolím mezi malebnými kopečky a podél křišťálově čisté řeky dopravíte až do Mittelbergu, ke spodní stanici lanovky Pitzexpress.

Pitztalský ledovec si oblíbili i snowboardisté.

Pitztalský ledovec si oblíbili i snowboardisté.

FOTO: Veronika Hušková, Novinky

Název je trefný, tříkilometrové stoupání na ledovec zvládne ani ne za sedm minut. Pak už jen stačí nechat se vytáhnout nejvýše položenou lanovkou v Rakousku až na samý vrcholek ledovce a otevře se vám neskutečný pohled na kouzelné panorama zasněžených třítisícovek. Wildspitze (3774 m) je téměř na dosah ruky a za dobré viditelnosti je prý možné dohlédnout až na vrcholky v Itálii.

Na jednom z protějších kopců leží ve výšce 1680–2806 metrů středisko Rifflsee. To je díky množství širokých a pozvolných svahů zvlášť vhodné pro lyžování s dětmi.
Nedávno zde navíc přibyla i speciálně upravená lanovka, která bezpečně přepraví za doprovodu jediného dospělého až pět dětí.

Rozcvička před ledovcem

Lyžování v Rifflsee ale osloví i zdatnější lyžaře. Sjezdy do údolí skýtají úchvatné výhledy na jezero a ranní lyžování na krátkých, ale prudkých černých a červených svazích má rovněž své kouzlo. Zvlášť pokud se vám podaří stát na nich dříve než rolba. Pak si můžete vychutnat ten úžasný pocit zakousnout se lyží či hranou prkna do ještě neporušené pokrývky prašanu.

Rifflsee je dobrým celodenním rodinným programem, ale díky své poloze i skvělou rozcvičkou před ledovcovým ježděním. Středisko si ale jistě oblíbí i běžkaři. Hlavně ti, kteří na vratkých a úzkých lyžích teprve začínají a na ledovcovou stopu by si netroufli, jistě ocení okruh podél jezera.

Strmé svahy nad Rifflsee

Strmé svahy nad Rifflsee

FOTO: Veronika Hušková, Novinky

Celkově mohou příznivci lyžování na hubených prkýnkách po Pitztalu naběhat až sedmdesát kilometrů.

Trojlístek středisek v oblasti doplňuje Hochzeiger, jež nabízí více sjezdovek než Pitztal Gletcher a Rifflsee dohromady. Celkem 52 kilometrů upravených tratí a svahy zvoucí k freeridovému řádění nabízí výběr pro všechny lyžařské úrovně, pro majitele jedné tlusté lyže je k dispozici snowpark.

Pro malé i velké

Postaráno je tu i o ty nejmenší, lyžařské kurzy zde poskytují už dětem od dvou let, a to včetně oběda, takže rodiče se mohou mezitím vyřádit na strmých černých sjezdovkách nebo si v některém z barů dopřát něco k snědku a zapít to místní specialitou – likérem z borových šišek.

Čas na oběd

Čas na oběd

FOTO: Veronika Hušková, Novinky

S plným žaludkem je pak nejlepší vyrazit na novou panoramatickou sjezdovku, která je spíše než k dravému sjezdu určena ke kochání výhledem. Lyžařský den je nejlepší zakončit stylově v některém z aprés-ski barů v Arzl, Wenns, St. Leohnard či Jerzens. Večer se ještě můžete vydovádět na osvětlené sáňkařské dráze nebo naopak relaxovat ve wellness.

Pokud si budete chtít během dovolené od lyžování na chvíli odpočinout, zkuste třeba výlet na sněžnicích nebo kurz lezení v ledu. S mačkami a cepínem můžete zdolat třeba některý ze zamrzlých vodopádů nebo ledovcových splazů.