„Jasná je vlajková loď Slovenska. Vybudovali jsme novou sedačkovou lanovku, dětskou restauraci, zasněžování na dalších úsecích sjezdových tratí,“ říká Katarína Šarafínová, která má na starosti propagaci oblasti s tím, že právě Jasná s 36 kilometry perfektně upravených sjezdových tratí se nejvíc blíží areálům, jak je známe z alpských zemí. „Je i dost komerční,“ dodává.

V Jasné se lyžuje na obou stranách hory Chopok. Na severní části až do výšky 2024 metrů nad mořem. Na vrchol se dá dostat hned z několika středisek ze Zahrádek (1028 m), Bielé Púti (1117 m), Otupného (1141 m), odkud také vede loni otevřená osmimístná kabinková lanovka Grand Jet. Letos k ní v Jasné přibude nová sedačková lanovka pro šest osob, jež 1288 metrů dlouhou trať od nástupu k výstupu překoná za 4,7 minuty. Ze dvou třetin budou místa opatřena ochrannými plexiskly. Informace na www.jasna.sk.

Vysoké Tatry

Ještě o něco výš než v Jasné se mohou dostat lyžaři ve Vysokých Tatrách, pokud zamíří do střediska Tatranská Lomnica (903–2634 m n. m.). Spolu se Starým Smokovcem je přepravní kapacita obou středisek kolem třinácti tisíc lidí za hodinu, nově se zasněžuje úsek nad Čučoriedkami, v úseku pod Skalnatým plesem došlo k rozšíření tratí.

V Lomnickém sedle ve 2190 metrech nad mořem se pak dá lyžovat až do jara. Dolů, do Tatranské Lomnice, je třeba ze sedla urazit šest kilometrů. Na své si přijdou hlavně vyznavači carvingových oblouků. Další informace na www.vt.sk.