Muzejní expozice věnovaná vojenské historii vznikla v Králíkách roku 2000 v bývalém areálu zemědělského družstva. Díky téměř 80miliónové dotaci Evropské unie a místní radnice se během letošní zimy proměnila v nejmodernější muzeum svého druhu v republice.

V nové rozlehlé výstavní hale, která má na délku 70 metrů, vás u vstupu vítá voják ve strážní budce, blízko něj sedí u stolku telegrafista… podobných figurín, zpestřujících výstavu vojenské techniky, je v expozici více.

Pohled do pojízdného bunkru – po zahrabání do země by uměl odolat i zbraním hromadného ničení.

Pohled do pojízdného bunkru – po zahrabání do země by uměl odolat i zbraním hromadného ničení.

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Unikátní bunkr i jízdy transportérem

Dříve stísněné prostory výstavního sálu vystřídal mnohonásobně větší prostor, který pojme i rozměrnou techniku. Uvnitř i pod rozlehlým venkovním přístřeškem jsou k vidění ukázky nejrůznějších dopravních prostředků používaných armádou od první republiky až po současnost, nechybějí ani ukázky výzbroje či osobní věci vojáků a ukázky vojenských vyznamenání.

Za muzeem vyrostl polygon, v němž si návštěvníci mohou vyzkoušet jízdu v transportéru či tanku.

Za muzeem vyrostl polygon, v němž si návštěvníci mohou vyzkoušet jízdu v transportéru či tanku.

FOTO: Martina Žáčková, Právo

To vše je přitom stále ještě „pouhý“ základ budované expozice. Během asi tří let má být v muzeu vybudována expozice věnovaná Československé armádě, od Legionářů po současnost. Návštěvníci tak uvidí každý rok nové exponáty, vitríny a dioramata. V „novém“ areálu muzea se mohou milovníci vojenské historie těšit i na řadu zajímavostí, třeba repliku prvorepublikové vojenské chaty pro 120 mužů. Kuriozitou je pojízdný bunkr – úkrytové pracoviště, které armáda zavedla těsně po roce 1989, ale brzy jeho užívání ukončila.

Vojenské muzeum sídlí v bývalém zemědělském družstvu. Někdejší silážní věže zajímavě dokreslují atmosféru areálu.

Vojenské muzeum sídlí v bývalém zemědělském družstvu. Někdejší silážní věže zajímavě dokreslují atmosféru areálu.

FOTO: Martina Žáčková, Právo

V Česku tak bylo vyrobeno jen kolem dvaceti kusů. Jde o úkryt přepravovaný na Tatře 815, který byl schopen po zahrabání do země odolávat i zbraním hromadného ničení a pomocí hydraulických nohou se opět sám vyhrabat.

Ve vitrínách najdou návštěvníci i uniformy a osobní věci vojáků.

Ve vitrínách najdou návštěvníci i uniformy a osobní věci vojáků.

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Pro praktické ukázky techniky vznikl v areálu polygon s přírodní tribunou, kde se každý poslední víkend v měsíci konají předváděcí jízdy. Návštěvníci si tak mohou vyzkoušet třeba svezení v obrněném transportéru.