Srí Lanka je místem s nejstaršími souvislými dějinami buddhismu na světě. Jeho kořeny zde sahají až do druhého století před naším letopočtem. Město Kandy bylo více než dvě staletí hlavním městem nezávislého ostrovního buddhistického království.

Chrám Buddhova zubu

Chrám Buddhova zubu

FOTO: fotobanka Profimedia

Chrám Buddhova zubu leží v samém srdci města. Mniši zde mají v opatrovnictví nejcennější artefakt - Buddhův zub, který je základem národní identity zdejší populace. Většinu obyvatelstva totiž tvoří buddhisté. Jako symbol práva vládnout musel zub vlastnit král, který v zemi vládl přibližně 17 století. Stěhoval se z města do města po celé zemi.

Říká se, že po kremaci Buddhy roku 540 před naším letopočtem byly z pohřební hranice vytaženy čtyři Buddhovy zuby. Tři z nich se dostaly do jiných světů, jeden měl být zachován pro tento svět. Od čtvrtého století našeho letopočtu je na Srí Lance.

Chrám Buddhova zubu

Svatyně v chrámu Buddhova zubu

FOTO: fotobanka Profimedia

Skřínka se zubem (stúpa) má tvar zvonu. Je posázena šperky a perlami, dary králů a královen. Celkem se skládá ze sedmi skříněk, které jsou do sebe vzájemně zasazené.

Lidé sem přicházejí z daleka, přinášejí dary a uctívají Buddhu. Samotný zub je vystaven jen při vzácných příležitostech. V průběhu staletí došlo k řadě pokusů tento artefakt zničit. Nepřátelé věřili, že pokud zub zničí, zničí i Srí Lanku jako buddhistickou kulturu.

V roce 1998 umístili před chrám bombu Tamilští tygři, menšina na Srí Lance. Chrám byl zničen, ale zub zůstal nepoškozen. Pro tuto menšinu se Buddhův zub stal politickým cílem v boji s buddhistickou většinou.