Jízda na kole má oproti cestování autem velké výhody. Nemusíte čekat v nekonečných kolonách, neutrácíte za benzín, navíc uděláte něco pro své zdraví. I tady je ale potřeba počítat s drobými problémy, jako je například propocené oblečení, úschova kola, nebo výběr bezpečné a rychlé trasy do práce.

Vhodné trasy a stezky se dají vyhledat na různých cyklistických mapách, nebo na internetu, kde bývají často přehlednější a aktualizovanější. Nejjistější samozřejmě bude si stezku projet nanečisto, než poprvé vyrazíte do práce. Budete klidnější a předejdete tak možným komplikacím. Pražané najdou cyklotrasy a aktuální stav cest na stránkách www.prazskecyklostezky.cz, obyvatelé Brna pak na www.brnonakole.cz.

Důležitá je výbava

Pokud se chcete vydat do práce na kole, je důležité si uvědomit, kolik fyzické námahy po cestě vykonáte a s kým sedíte v kanceláři. Proto je dobré si přibalit do batohu tričko a kalhoty navíc, společně s nějakým deodorantem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Je třeba zvolit i vhodné oblečení k jízdě. Nejlepší je výběr prádla, které odvádí pot pryč od těla a typický cyklistický dres, který chrání před zimou i horkem a zároveň nepřekáží v pohybu.

Mezi další nepostradatelné doplňky patří sluneční brýle, nebo rukavice, které chrání před otlačením a pocením. Nesmíme zapomínat ani na vhodnou obuv, a to nejdůležitější - na helmu. Ty se dnes vyrábějí v různých provedeních, aby byla pro cyklistu pohodlná a stoprocentně ho chránila při případném úrazu.

Nezbytné požadavky vašeho kola:
Dvě na sobě nezávislé brzdy.
Odrazky na čtyřech místech (bílá přední, červená zadní, oranžová na pedálech, oranžová v paprscích nebo na bocích kol), přičemž tyto odrazky je možné nahradit reflexními plochami na odpovídajících místech oděvu cyklisty.
Přední bílá a zadní červená svítilna v případě jízdy za snížené viditelnosti.