Krátké vycházky do lesa jsou mezi českými naháči poměrně oblíbenou aktivitou, kterou si zpříjemňují pobyt u rybníků obklopených lesními porosty. "Mnoho lidí nebaví jen polehávat na pláži a slunit se, a tak si vyrazí do okolí. Jdou třeba sbírat houby nebo ostružiny," řekl organizátor naturistických akcí a zakladatel serveru naturista.cz Ivo Žurek.

Snaha se lidem v lese vyhýbat

Od pláže se ale i ti nejodvážnější vzdalují jen několik set metrů, nanejvýš několik kilometrů. "Procházet se lesem nahý je krásný pocit a rozhodně v tom není nic exhibicionistického. Pokud jdu lesem, snažím se záměrně nikoho nepotkat a nechodit po cestě," vysvětlil Žurek.

V poslední době se ale někteří naturisté odvažují na delší výpravy do přírody. První organizovaný pochod naháčů se konal loni v červnu v Posázaví. Na sedmnáctikilometrovou trasu z Čerčan do Chocerad tehdy vyrazilo kvůli chladnému počasí jen osm otužilců. Nízká účast ale pořadatele neodradila a akci hodlají zopakovat i letos v červnu.

Inspirovali se ve Francii

Inspiraci poskytl článek o podobném výletu padesáti francouzských naturistů. "Přišlo nám to jako skvělý nápad a rozhodli jsme se to vyzkoušet v Česku," vysvětloval účastník pochodu a spoluorganizátor naturistického plavání v Praze Petr Konrád.

Čeští naturisté se podle něj pokouší vystoupit z "ghetta" nudapláží a představit nahotu jako přirozený jev. Láska k přírodě a ekologické myšlení jsou navíc neoddělitelnou, i když u širší veřejnosti méně známou, součástí naturistického hnutí, uvedl.

"Byla to hlavně legrace a zábava," shrnul dojmy z výpravy v rouše Adamově Konrád. Při pochodu si účastníci povídali, "kochali se" přírodou a navštívili hradní zříceninu. Výlet zakončili v choceradské hospodě důkladným občerstvením, samozřejmě už oblečeni.

Nechceme šokovat veřejnost

Trasa vedla převážně po lesních a polních cestách, ale nevyhnula se ani obydleným územím. Při průchodech vesnicemi se naháči vždy oblékli. "Myslím, že není potřeba obyčejné lidi obtěžovat nebo šokovat nahotou," uvedl Konrád. Pokud by ale jejich skupina byla větší, neváhali by prý jít nazí i do vesnic.

Přestože trasa byla navržena tak, aby pokud možno nikoho nepotkali, kontaktu s kolemjdoucími se nevyhnuli. "Několik lidí jsme potkali. Když viděli naši pochodující skupinu naháčů, reagovali spíše s pobavením a považovali to za recesi," řekl další z účastníků pochodu a propagátor naturismu Jiří Bernášek. "Narazili jsme na skupinou turistů v důchodovém věku, kteří nám říkali: 'Jé, adamité, to je báječné, vám fandíme'," dodal Konrád.

Chladné počasí v den akce naturisté zvládali dobře. "Mezi lidmi panuje představa, že při pohybu bez oděvu při patnácti stupních Celsia jim bude velká zima. Není to ale pravda. Svlečené tělo je totiž rovnoměrně vystaveno stejné teplotě vzduchu a organismus se s tím překvapivě dobře vyrovnává," vysvětlil Bernášek.

FOTO: fotobanka Profimedia

Nahá turistika je mezi českými naturisty okrajovou záležitostí, o jejímž smyslu mnozí z nich silně pochybují. "Vyrazit od nádraží a jít nahý polem a lesem na další nádraží je z pohledu průměrného naturisty neatraktivní, protože tam chybí voda," domnívá se Žurek. Ve větší rozšíření naturistických pochodů v ČR proto příliš nevěří. Řešením by podle něj bylo zvolit za start a cíl rybníky s možnostmi koupání.

Účastníci čerčanského pochodu ale nad podobnými akcemi hůl nelámou. "V počtu několika lidí se to bude určitě provozovat i v budoucnu. Prostředí v ČR je pro naturismus přívětivé," myslí si Bernášek. Záležet bude na tom, jak se pochody mezi nudisty ujmou.

"Byl bych rád, kdyby se naše skupina rozšířila a pochody se konaly na více místech," svěřil se Konrád. Potěšilo by jej, kdyby v tuzemsku existovaly speciální turistické trasy pro naháče opatřené značkami upozorňujícími na jejich přítomnost. Podobné cesty existují v sousedním Německu.

Naturistické pláže navštěvuje podle Žurka v republice asi pět procent populace, tedy půl miliónu lidí. Putování krajinou bez oděvu se v poslední době objevilo jako nový trend, hlavně mezi německými naturisty.

V Nizozemsku jezdí nazí na kole

Ve Švýcarsku vedly nahé procházky alpskou krajinou, kterým se zde němečtí návštěvníci rádi oddávali, k přísným zákazům a finančním postihům. Za snahu propagovat nahotu mimo pláže lze označit i nuda-běhy nebo jízdy naháčů na kole.

Ty jsou velmi populární v Nizozemsku, kde se jich účastní stovky lidí. Podobné akce organizované v Praze ale dopadly neúspěšně, protože se odvážilo svléknout jen minimum účastníků.

Neúspěchem skončily i dřívější pokusy českých naturistů opustit pláže a vyrazit na cestu po krajině. Za první vlaštovku domácí nahé turistiky lze považovat několik nočních pochodů pražskou přírodní rezervací Divoká Šárka. Pro malý zájem naháčů ale pochody skončily.