V Madridu to řekl generální tajemník UNWTO Tálib Rifáí. Zároveň se ztotožnil s údajem Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA), že ztráty v letecké dopravě dosáhly 1,7 miliardy dolarů.

Rifáí však zdůraznil, že odhadnout celou hloubku krize vyvolané sopečným výbuchem je obtížné, protože vládne zmatek, pokud jde o stanovení odpovědností za důsledky. Výbuch na týden zablokoval leteckou dopravu ve většině Evropy a ztížil spojení mezi ní a Severní Amerikou.

Zatímco na kontinentě a na britských ostrovech už byly lety obnoveny, na Islandu je stále zavřeno hlavní letiště u Keflavíku. Jeho mluvčí nedokázal odhadnout, kdy bude otevřeno. Uzavřeno bylo v pátek, když nad ně poprvé od erupce sopky 14. dubna vítr začal hnát popel.

Od výbuchu bylo v Evropě zrušeno přes 100.000 letů a na letištích v různých částech světa stále zůstávají tisíce lidí, kteří čekají, až budou moci do Evropy odletět.

Britská společnost British Airways o víkendu nasadí své stroje na mimořádné linky, aby dostala do Británie lidi zablokované v New Yorku, Newarku, Hongkongu, Bombaji, Bangkoku, na Maledivách a na karibských ostrovech Antigua a Svatý Kryštof. Podobné mimořádné lety uskutečňuje společnost Ryanair do kontinentálního Španělska a na Kanárské ostrovy.

Branson: Lety se neměly ukvapeně rušit

Z Londýna v sobotu zazněla nová kritika na údajnou ukvapenost, s níž vlády jednotlivých zemí zakázaly létání nad jejich územím. Zakladatel letecké společnosti Virgin Atlantic Richard Branson řekl, že tato reakce byla přehnaná a že leteckým společnostem by měly být nahrazeny ztráty, které jim takto vznikly. Ztráty své firmy odhadl na 50 miliónů liber (1,5 miliardy korun).

Dobrodruh Richard Branson není troškař...

Dobrodruh Richard Branson není troškař...

FOTO: fotobanka Profimedia