Hlavní obsah

Letecká omezení nad Evropou budou zmírněna

19. 4. 2010, 18:59

Ministři dopravy Evropské unie se v pondělí dohodli na zmírnění leteckých omezení, která byla dosud uplatňována kvůli výbuchu islandské sopky. Novinářům to řekl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas.

Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters

Článek

Podle Kallase evropská organizace pro řízení letového provozu Eurocontrol rozdělí letecký prostor nad Evropou na tři zóny, přičemž ve dvou z nich se bude moci létat.

V první zóně nebude možné létat i nadále kvůli vysoké hustotě sopečného prachu, v druhé zóně bude prach nejspíš v nižších koncentracích a bude na uvážení jednotlivých členských států, zda zde lety povolí, ve třetí zóně bude možné běžně létat. "Od zítřka bychom měli vidět ve vzduchu více letadel," řekl Kallas.

Ministři se rovněž shodli, že se budou zabývat ekonomickou situací jednotlivých aerolinek, jejichž ztráty podle odhadů přesáhly jednu miliardu dolarů (zhruba 19 miliard korun). Podle evropské asociace leteckých dopravců AEA je přitom na hraně bankrotu 100 až 150 aerolinek.

Evropské komise v pondělí nicméně připustila, že státy budou moci jednotlivým firmám za určitých podmínek finančně pomoci.

Reklama

Výběr článků