"Chceme zbourat zažité kliše, že hrady a zámky jsou jen skladiště historických předmětů a mrtvá muzea," řekl náměstek ředitele Národního památkového ústavu pro střední Čechy Petr Svoboda.

Na Křivoklátu se lidé například setkají s věhlasným alchymistou Magistrem Kelleym, jemuž budou návštěvníci pomáhat prchat z hradního vězení, na Karlštejně budou turisté pomáhat císaři Karlu IV. stavět hrad. K tomu je přichystána soutěž, jejíž podmínky lze přečíst na stránkách www.zivalegenda.cz.

Hrad Točník (na snímku) je jednou z památek spravovanou středočeským památkovým ústavem. Letošní sezónu tady ovlivnilo filmování.

Hrad Točník

FOTO: Radek Plavecký, Právo

Také méně známé hrady a zámky se zapojují do projektu Živá legenda. Při návštěvě Točníku se lidé dozvědí, jaký vlastně byl Václav IV. a kdo byla tajemná lazebnice, na Sázavě se lidé seznámí s legendami o sv. Prokopu, který tady oral s ďáblem pole, a v Hořovicích otevřených od prvního dubnového víkendu budou ve sklepě strašit strašidla.

Vloni se zatím hospodářská krize na celkové návštěvnosti středočeských památek nepromítla, správci ale zaznamenali změnu. "Ubylo zahraničních turistů a naopak přibývá českých rodin s dětmi, které nejspíš méně jezdí do zahraničí a vracejí se na české památky," shodli se například kastelán Karlštejna Jaromír Kubů a kastelán Křivoklátu Luděk Frencl.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Zatímco Karlštejn otevřel bránu turistům poslední únorový víkend, Křivoklát, který letos oslaví 900 let své historie a byl přístupný celou zimu, chystá pompézní zahájení nové sezóny na 27. března.

"Je to spojeno s odemčením řeky Berounky a otevřením cyklostezek. Během sezóny se uskuteční spousta tradičních akcí, jako třeba Křivořezání či Křivoklání a chystáme také královský veletrh pivovarnictví," dodal Frencl. Velkou novinkou je tady zpřístupnění podkrovních prostor nad jižním křídlem hradu.

Děti se radují při vystoupení hudební skupiny Collegiem Fiddledolce.

Děti se radují při vystoupení hudební skupiny Collegiem Fiddledolce na Křivoklání.

FOTO: Karolina Zarzycká, Novinky