Poznat Dubaj určitě stojí za to. Cestovní kanceláře nabízejí spoustu cenově dostupných pobytových zájezdů. Užijete si tepla, tyrkysového čistého moře s plážemi s jemným pískem a uvidíte věci, z nichž vám půjde hlava kolem. Při pohledu na Burdž Chalífa nebo Burdž Al-Arab i další mrakodrapy určitě.

Málokde uvidíte tolik zlata pohromadě jako na Zlatém súku (zlatý trh, na který jezdí snad všichni významní klenotníci světa).

Málokde uvidíte tolik zlata pohromadě jako na Zlatém súku (zlatý trh, na který jezdí snad všichni významní klenotníci světa).

FOTO: Karel Felt, Právo

Navíc si tu koupíte, především co se zlata, elektroniky, koření nebo látek týče, věci, o nichž se vám doma ani nesní. Kdo se stydí smlouvat, připravuje se o peníze a kazí radost z obchodu sobě i prodávajícímu. I když vám obchodník stokrát řekne, že nemůže víc slevit, protože nemá co dát dětem do úst, a třikrát za vámi vyjde z obchodu, buďte bez obav. Obchodník rozhodně nezchudl.

Pooh bez Prasátka

Nemusíte se obávat ani neobvyklé stravy, protože v Dubaji je spousta restaurací s mezinárodní kuchyní, na jakou si vzpomenete. Pravda, kromě české, zatím.
Rozhodně se neděste ani přísných společenských pravidel, která stanoví islám. Stačí dodržovat ta nejzákladnější. Nekoupat se „bez“, ženy ani nahoře, nevstupovat do mešity v obuvi a mít při vstupu do ní zakrytá ramena. Nátělník nebo úzká ramínka sice nejsou nejlepším řešením ani při pohybu na ulici, ale v kosmopolitní a velmi tolerantní Dubaji se to snese.

Jsou tu zvyklí na ledacos. Především boháči z východní Evropy sem už zavlekli i prostituci včetně „materiálu“ k ní potřebného. Evropanovi to nepřijde. Ten spíš přemýšlí nad tím, proč medvídkovi Pooh chybí jeho přítel – Prasátko, zatímco všechny ostatní najdete ve všech hračkářstvích v nejrůznějších velikostech. Homer Simpson zase nepije pivo a jeho manželka má zahalený obličej. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Nezlomte si krk

Dubaj se pyšní několika světovými nej... Začněme u nejvyšší budovy světa, která se vám do objektivu obyčejného fotoaparátu celá prostě nevejde.

Neskutečná stavba vás neustále nutí zaklánět se, proti čemuž bude po pár minutách protestovat vaše krční páteř. Když pak před vámi na umělém jezeře vytryskne největší fontána na světě, nestačíte sledovat její pohyb na melodii a krk si pro změnu ukroutíte.

Mrakodrap Burdž Chalífa s 818 metry dosáhl prvenství mezi výškovými budovami.

Mrakodrap Burdž Chalífa s 818 metry dosáhl prvenství mezi výškovými budovami.

FOTO: Mosab Omar, Reuters

Stojí za to sednout si na lavičku a porozhlédnout se i po okolních mrakodrapech, byť to jsou „bábovičky“ vysoké něco přes sto metrů. Jako například věže Emirates Towers nebo Dubai World Trade Centre. Můžete také zmizet v obchodech, restauracích či v kavárnách Dubai Mallu, což je prý největší obchodní centrum planety. Jak je zde zvykem, uvnitř je i kluziště a brusle vám tu půjčí.

Giganti na písku

Pokud byste měli chuť si zalyžovat, když venku je kolem čtyřiceti stupňů Celsia, vezměte si taxi za pár dirhamů a přejeďte k obchodnímu centru Mall of Emirates, které už je druhé, ale jen o málo menší než Dubai Mall. Jeho součástí je zvláštní tubus, který skrývá pět sjezdovek, dlouhých 400 m. Samozřejmě, kompletní vybavení vám tu půjčí.

Dosud nejznámější stavbou Dubaje je nepochybně hotel Burdž Al-Arab, do roku 2009 nejvyšší na světě s 321 m, letos ho překonal o dvanáct metrů Rose Rotana Hotel. Burdž AlArab však zůstává nejdražším hotelem planety a to nejen cenami za pokoje a apartmány, ale i vybavením interiéru. Kliky, ale i madla a vše, co si lze představit, je pokryto 24karátovým zlatem.

Burdž Al-Arab je označován za nejluxusnější hotel planety.

Burdž Al-Arab je označován za nejluxusnější hotel planety.

FOTO: Karel Felt, Právo

Součástí je obří akvárium, ale také heliport, na němž hrál tenis Roger Federer a golfové míčky z něho odpaloval do moře Tiger Woods. Pokud nejste hostem nebo v hotelu nemáte obchodní jednání, dovnitř se nedostanete.

To hotel Atlantis, který připomíná obří bránu v arabském slohu, je z části přístupný a rovněž v něm najdete veliké akvárium a další vodní atrakce včetně delfinária nebo žraločí show. Světovou raritou je i podmořský hotel Hydropolis, ležící 300 m od pobřeží v hloubce 15 m a dostanete se k němu proskleným vlakem.

I sem přišla krize

Umělý ostrov Palm Džumejra, na němž Atlantis stojí, je nejznámějším z celé plejády ostrovů vytvořených z miliónů tun písku a tmelícího materiálu. Tady jsou k mání nejdražší apartmány, z nichž většinu prý skoupili Rusové. Měla tu vyrůst i obří Trumpova věž. Nejen tato stavba ale i další, byly dočasně pozastaveny, protože i na Dubaj dolehla světová finanční krize.

Ostrov ve tvaru obří fíkové palmy, který byl zbudován i proto, aby byl vidět z kosmu, podobně jako Velká čínská zeď, už není největší. Překonal ho Palm Deira, který připomíná spíš než palmu obří tenisovou raketu, ale také souostroví World, což jsou umělé ostrůvky, seskupené do tvarů světadílů, a kolem nich jsou planety sluneční soustavy.

V emirátu Dubaj v posledních letech vznikaly megalomanské projekty - například umělý ostrov ve tvaru palmy.

V emirátu Dubaj v posledních letech vznikaly megalomanské projekty - například umělý ostrov ve tvaru palmy.

FOTO: Matthias Seifert, Reuters

Díky ostrovům vzniklo v Dubaji 120 kilometrů nových pláží. Za prohlídku určitě stojí zrekonstruovaná pevnost, což je nejstarší stavba ve městě z devatenáctého století, z níž se stalo Dubajské muzeum. Podívejte se i do mešity Al Džumejra, jedné z největších na světě. Ne největší, protože emirátští šejkové ctí prioritu Mekky a Medíny. V noci je však nádherně osvětlená.