Loupeživí rytíři táhnou krajem západních Krkonoš a usídlili se na největší sněhové stavbě v celých Čechách, na ledovém hradu Harrachštejn. Ten vyrostl na běžeckém stadionu u hotelu Skicentrum v Harrachově. Snahou udatných dobromyslných bojovníků bude tuto majestátní pevnost dobýt a zbavit ji loupeživé chátry.

Středověká kapela i šermíři

Bitva o Harrachštejn začne v 17.30 hodin v sobotu 20. února. Pro veřejnost je připravený doprovodný program od 13 hodin. Kromě středověké kapely uvidí také šermíře, střelce i kaskadéry.

"Hrad zabere na délku asi 40 metrů a na šířku 25 metrů. Při jeho výstavbě spotřebujeme možná až 10 tisíc metrů krychlových sněhu. Uděláme na něm i dvě skluzavky, jednu adrenalinovou s tunelem pro dospělé, jednu menší, pozvolnější pro děti," řekl Pavel Kneř, zaměstnanec Sportovního areálu v Harrachově, který s nápadem na sněhový hrad přišel.

Hrad je z technického sněhu

"Hrad děláme z technického sněhu, nafoukaného na hromadu. Vyřezáváme z něj krychle a spojujeme je sněhovou maltou. Mezi krychle ji foukáme frézou. Hotový hrad ještě pokropíme vodou, abychom ho co nejvíce zpevnili," uvedl stavbyvedoucí Oldřich Langhamer.

Na sněhové pevnosti pracují hlavně instruktoři z harrachovských lyžařských škol a také dobrovolníci. Na stavbě napodobeniny šlechtického sídla se sešlo až 33 lidí, většinou se jich tu pohybuje okolo patnácti. Sněhové krychle vyřezávají třemi motorovými pilami.

"Před cimbuřím navršíme skosené valy, aby válečníci při nehodě na hradbách nebo na věži neletěli k zemi kolmo a dolů se sklouzli," upozornil Kneř. Sněhový hrad si můžete prohlédnout zde.