"Jako každý chlap jsem ješitný, řekl jsem si, že když nemůžu udělat nic velkého, udělám aspoň něco malého," vysvětlil Němec novinářům.

Před časem viděl podobně malý betlém vytvořený z vizovického těsta a tehdy přišel na myšlenku udělat podobný z lipového dřeva. "Zjistil jsem si, že přede mnou to ještě nikoho jiného nenapadlo," dodal Němec.

Betlém vyřezaný z lipového dřeva a uschovaný ve skořápce lískového oříšku je novým exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Betlém vyřezaný z lipového dřeva a uschovaný ve skořápce lískového oříšku je novým exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

FOTO: ČTK

Pětačtyřicetiletý Němec se řezbářství amatérsky věnuje už mnoho let. "Dřevo mě lákalo od malinka, tehdy jsem ale pracoval se smrkem. Až časem jsem metodou pokusů a omylů zjistil, že lípa je lepší," podotkl. Ve volném čase vyrábí loutky, betlémy, poslední dobou ho prý baví vyřezávat portréty podle fotografií.

Pro výrobu betlému si vybral skořápku z největšího lískového ořechu, který našel v obchodě. Rád by udělal další betlém v oříšku běžné velikosti. "Pecka od nějakého ovoce mě ale neláká, na to mám příliš silné prsty," dodal Němec.