Nejinak je tomu s obědem či večeří. Jen ten výběr je ještě trochu větší, protože třeba v hotelu Aquarium máte na vybranou ze čtyř restaurací, v nichž vám jídlo naservírují, a z dalších dvou, v nichž jsou švédské stoly. Pak jsou tam ještě bary. Jeden u bazénu a druhý – ten funguje čtyřiadvacet hodin – na molu.

Sklízení kokosu

Sklízení kokosu

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Zastávky na cestě

Úvodní řádky asi nepřekvapí nikoho, kdo slyšel nebo si vyzkoušel systém, jemuž se říká all inclusive. Když se v hotelu přihlašujete, připnou vám na zápěstí plastový náramek, což je vlastně kouzelný proutek. Co v hotelu sníte a vypijete, to už je započteno v ceně vaší dovolené. Jen je možná třeba dodat, že to, čemu říkají all inclusive v Egyptě nebo ve Španělsku, se s tím karibským nedá srovnávat.

Na ostrově San Andrés je šest hotelů společnosti Decameron. Náramek na ruce z vás dělá hosta každého z nich. Když si půjčíte golfový vozík a vydáte se na cestu po ostrově, můžete ho objet za dvě hodiny nebo si udělat celodenní výlet. Posnídáte v hotelu Aquarium, kousek popojedete a v hotelu Maryland se zastavíte na kafe a něco malého.

Jedna z patnácti obytných věží hotelu Aquarium.

Jedna z patnácti obytných věží hotelu Aquarium.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Pak vás čeká „dlouhá štreka“ přes Kopec, kde je baptistický kostel (první na ostrově), Morganova jeskyně (něco mezi skanzenem a pouťovým domem strašidel), Západní vyhlídka, kde se můžete ve skafandru projít po mořském dně.

Hlavní silnice vede až na jih ostrova. Pobřeží je nejprve skalnaté a potom jedete podél porostu mangrovníků a míjíte bažiny, kde všude hnízdí domácí i stěhovaví ptáci. Zastavit se můžete ve vnitrozemí i u „rybníka“, vnitrozemského jezera.

Oběd a koupání

Ono to vypadá, že jste na cestě už dost dlouho, ale nebude to víc než nějaké dvě hodiny. I tak už je čas k obědu. Kouzelný proutek (náramek) vás zavede do hotelu San Luis. Oběd jste si tam včera v recepci svého hotelu objednali. Pokud ne, hladové vás stejně nevyženou. Po obědě si dáte kafe a půjdete si zaplavat.

Pak máte na cestě domů ještě plážový klub Rocky Cay a hotel Marazul. Ty také patří společnosti Decameron. V restauraci, v baru i na pláži budete vítanými hosty.

Večerní drink

Když se pak vrátíte do svého hotelu, dáte si v baru panáka, odpočinete si a po večeři se v baru ještě zastavíte, abyste si naplánovali další den. Je to potřeba, protože právě teď se dostáváme k tomu, co může jednoho docela překvapit. Tři z hotelů společnosti Decameron, byť je omývá moře, nemají pláž.

Večerní drink je příležitostí si např. naplánovat výlet na ostrůvek Johnny Cay nebo na Haines Cay, z nichž každý je vzdálen sotva deset minut plavby rychlým člunem. Jsou tam pláže, korálové útvary se spoustou rybek a další havěti.

Když bůh tvořil svět, člověk se mu povedl až napotřetí. Prvního nedopekl, druhého připálil a teprve třetí byl akorát, říkají na ostrově, jehož obyvalelé jsou většinou mulati, míšenci potomků bílých osadníků a afrických otroků, dovezených z Jamajky.

Když bůh tvořil svět, člověk se mu povedl až napotřetí. Prvního nedopekl, druhého připálil a teprve třetí byl akorát, říkají na ostrově, jehož obyvatelé jsou většinou mulati, míšenci potomků bílých osadníků a afrických otroků, dovezených z Jamajky.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Hodinu plavby je vzdálen ostrov Bolívar, opuštěný kousek země, kde je opravdu jen příroda a vaše parta. (Kolumbijští vojáci, kteří hlídají mořskou hranici, se většinou neukazují.) Tři hotely společnosti Decameron, které nemají svou pláž, jsou na severní špičce ostrova, tam, kde se nakupuje, sedí v kavárnách, kde je ta městská část ostrova San Andrés.

Problém, z něhož si člověk může na první pohled zoufat, vyřeší patnáctiminutová procházka. Tak dlouho trvá, než dojdete na nejhezčí pláž celého ostrova, na Sprat Bight (do zátoky sardinek). Tam je hotel El Isleňo (Decameron), který už dva roky nefunguje (čeká, až ho zboří a postaví nový), ale kde je bar, v němž vás napojí a hamburgrem či párkem v rohlíku i nakrmí a kde jsou pro vás pod kokosovými palmami připravena lehátka a slunečníky.