Ačkoli v Česku nemáme moře, není třeba si stýskat, neboť na jezerech i řekách je možné nalézt přístaviště, kde se provozují vodní adrenalinové sporty, jako je wakeboarding nebo lyžování. Jedno z těchto míst se nachází ve Vraném nad Vltavou. Ostřílení vodní harcovníci každému zájemci půjčí sportovní náčiní, případně začátečníkům ochotně vysvětlí úskalí těchto sportů.

Pro oba sporty je třeba obléci si neoprén a ochrannou vestu s vyztuženými zády, které jsou na místě k zapůjčení. Lyže i wakeboard se půjčují také, proto není třeba počáteční investice, jako tomu bývá u některých sportů.

Na začátku není třeba se přehnaně bát. Na souši vám profíci názorně vysvětlí a předvedou, jakým způsobem se vstává z vody, což je asi nejtěžší oříšek. Je ale rozlousknutelný.

Vsedě na bobku skrčíte kolena až k bradě, ruce s lanem a úchopovou kotvičkou držíte v natažených rukách, které vedete okolo skrčených nohou. Kolena máte tedy mezi rukama. Když se lano začne napínat, nesmíte pokrčit ruce a pomalu se zdviháte. Toť teorie, se kterou se seznámíte ještě na břehu. Platí pro wake i lyže stejně.

wakeboarding

Za člunem se tvoří vlnky, jichž je možno využívat pro triky.

wakeboarding

Při jízdě už se ruce mohou krčit, a pracovat tak s lanem.

wakeboarding

Paradoxně se do vln vjíždí s váhou přenesenou na přední nohu.

wakeboarding

Na prkně platí: Relax a úsměv!

FOTA: pro Novinky Petr Kwáka

A pak už hurá do vody. Člun už čeká asi patnáct metrů od vás, kotvu s lanem máte připravenou v rukách, nohy skrčíte podle teoretických instrukcí, které jste dostali na břehu, a čekáte na rozjezd. Člun se pomalu rozjíždí, lano se napíná a vy před sebou začínáte vytlačovat vodu. Nesmíte se zvednout příliš brzy, ani skrčit ruce. Když překonáte trošku fyzické námahy, stojíte. Vlastně jedete.

Na wakeu vstanete s prknem kolmo před sebou. Když už stojíte na vodě, postavíte se bokem, jak jste zvyklí ze snowboardu nebo skatu, a využíváte vlnek, jež před vámi jedoucí člun vytváří.

vodní lyžování

Na startu je třeba mít natažené ruce kolem nohou skrčených až na prsa.

vodní lyžování

Platí stejně jako u wakeu: s rukama pracovat až za jízdy.

vodní lyžování

Na lyžích se dá jet slalom či projíždět vlny za člunem. Pro triky se využívají speciální lyže.

vodní lyžování

Stejně jako na wakeu lze jet po horní hraně vlny.

FOTA: pro Novinky Petr Kwáka

Lyže jsou dle místních trenérů snazší na výjezd z vody. Narovnáte se, abyste neměli vyšpulený zadek, a jedete. Nemusíte se bát, že se vám nohy rozjedou, jako jsem se bála já, údajně se to ještě nestalo. Na vlnkách se dá také trochu projet, ale logicky je pro parádičky stavěný wake.

Pokud náhodou při jízdě spadnete, není třeba se bát, že se utopíte, náčiní vás ke dnu nestáhne a kapitán ve člunu se pro vás vrátí a kotvičku na laně si znovu přitáhnete. Rozjezd z otevřené hladiny je stejný jako od mola.

A jak se dělají triky na wakeu? To už se musíte jet podívat na profíky a zeptat se jich.