Zámek Březnice zpřístupní prostor zámecké věže se vším, co věž ukrývá, tedy stroj věžních hodin z počátku minulého století, věžní krovy a věžní zvony. „Věž bude otevřena 23. května a budou se konat vždy dvě prohlídky, a to od 11 a od 15 hodin,“ uvedl náměstek ředitele Národního památkového ústavu pro střední Čechy Petr Svoboda. Vstupné je jednotné 30 Kč.

Na zámku Hořovice mohou návštěvníci projít speciální trasu Zámkem od sklepa po půdu a dost možná ještě výš. Lidé tak budou moci nahlédnout do přízemí východní věže, kde se dozvědí o původním topném systému zámku. Z altánu nad střechou hlavní budovy si mohou vychutnat pohled do parku z vyhlídkové terasy, kam noha návštěvníka v posledních desetiletích nezavítala. „Tato výjimečná příležitost se už nebude v letošním roce opakovat.  

Vzhledem k fyzicky náročnějším přesunům po zámku není prohlídka vhodná pro malé děti a není bezbariérová,“ upozornil Svoboda. Prohlídky jsou 16., 23. a 30. května vždy v 10 a 14 hodin. Podmínkou je předchozí rezervace, případně on-line zakoupená vstupenka za 120 Kč.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Hrad Karlštejn turisty zavede do podkroví Císařského paláce s prohlídkou unikátního krovu z 19. století. V podkroví budou instalovány zajímavé modely zachycující středověkou podobu vybraných interiérů Císařského paláce. Prohlídka se pro všechny květnové víkendy stane součástí I. prohlídkové trasy, dospělí zaplatí 130 korun.

Křivoklát chystá pro své návštěvníky Cestu královskou historií, na které projdou nejstarší prostory hradu. Cesta vede přes hradní kapli, po úzkém točitém schodišti na oratoř, kde se naskýtá unikátní pohled shora na kapli a nádhernou klenbu, na závěr nebude chybět hladomorna. Trasa bude otevřena 30. května.

Hrad Křivoklát
FOTO: Archiv, Právo

Klášter Sázava připravuje tajemný květnový víkend, v rámci kterého umožní svým návštěvníkům pátrat v tajemstvích gotické věže, která ukrývá barokní štenýřovou konstrukci, barokní hodinový stroj a zvony sázavského patriota pana Karla Krále. Věž se otevře ve dnech 16. a 17. května od 9 do 18 hodin. Cena prohlídky bude 30 Kč.

Hrad Točník odhalí krov Královského paláce, kde lidé nahlédnou na opravy středověkého krovu. Tuto možnost budou mít pouze v sobotu 23. května, a to po zavírací době od 17 a od 18 hodin. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků v jedné skupině omezen na maximálně 15 osob.
Prohlídku je třeba rezervovat e-mailem na tocnik@stc.npu.cz nebo telefonicky na čísle 725 783 958. Cena prohlídky je 50 Kč.

Před zámkem ve Veltrusích se odehrával podzimní turnaj v pétanque

Zámek ve Veltrusích
FOTO: Miroslav Sova, Právo

Zámek Veltrusy otevře v předstihu výstavu Jak se opravuje památka, která představí práci odborných disciplín a řemesel, které se podílejí na záchraně památek. Výstava bude instalována v Hlavní budově zámku, která je od ničivých povodní z roku 2002 stále v rekonstrukci.

Návštěvníci se tak v rámci výstavy dostanou do prostor, jež budou v tomto rozsahu veřejnosti zpřístupněny poprvé od roku 2002. Výstava je otevřená každý květnový víkend, prohlídku bude komentovat průvodce a vstupné činí 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 130 Kč.