My jsme si zvolili vlak, speciální jízdenku regionet a vydali se na jih do Zruče nad Sázavou. Cestou projíždí vlak několika vesničkami a městy, kde můžete vystoupit a prohlédnout si okolí.

Hrobka čtyřiceti tisíc lidí

Z kutnohorského hlavního nádraží, které je na okraji města, jsme nejprve došli do nedaleké kostnice. Kaple zde stála od konce 13. století, kosti ale prý jako první srovnal a do šesti pyramid poskládal zdejší poloslepý mnich. To bylo v roce 1511 a odhaduje se, že dnes je kostnice společným hrobem asi 40 tisíc lidí.

Nedaleko Kostnice v areálu bývalého Cisterciáckého kláštera stojí největší stavba v českých zemích z počátku 13. století – katedrála Nanebevzetí Pany Marie. Spolu s chrámem sv. Barbory je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Na starobylý Sion

Míříme do centra města na druhé nádraží a odtud jedeme vlakem na Zruč nad Sázavou. První zastávka je v nedalekém Malešově, kde stojí tvrz ze 14. století, postavená bohatou rodinou Ruthardovců z Kutné Hory.

Z Malešova pěšky nebo dvě zastávky vlakem vede cesta na starobylý hrad Sion. Hrad nechal pro své potřeby vybudovat po roce 1426 husitský hejtman Jan Roháč z Dubé. Roku 1437, přesněji 6. září, byl dobyt královským vojskem o počtu mnoha mužů.

Cesta vlakem končí ve Zruči nad Sázavou, kde navštěvujeme zámek s rozlehlou zámeckou zahradou.,,Zámek je otevřen od 10 do 17 hodin, kromě hradní prohlídky uvidíte také stálou expozici Království panenek a vystoupíte na zámeckou věž,“ informuje správkyně zámku Jiřina Janatová.