Benevolentnější budou tamní policisté od poloviny června. Pro některé skupiny řidičů bude absolutní zákaz platit i dál. Týká se to například profesionálních řidičů a mladých řidičů do 24 let.

Žádné maso, sýry a paštiky

Češi si ale už dál nebudou moci nadále pěstovat svou pověst "paštikářů", kteří do Chorvatska jezdí bohatě zásobeni a v zemi už příliš neutrácejí.

"Zákaz se vztahuje na všechny země, včetně států Evropské unie. Čeští turisté si tak musí dávat velký pozor, jaké potraviny s sebou povezou! Chleba se salámem tak musí nechat doma,“ řekl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Turisté se musí připravit na kontroly na hranicích a letištích. Nepovolené potraviny budou případně zlikvidovány.

"Zákaz bude podle úřadů zrušen pro členské státy EU v den vstupu Chorvatska do EU,“ doplnil Okamura.

Podle informací Ministerstva zemědělství Chorvatska budou na hraničních přechodech s Chorvatskem distribuovány letáky s informací o výše uvedeném zákazu.

Výjimky ze zákazu dovozu potravin:
Sušené mléko pro kojence, kojenecká strava a zvláštní potraviny nutné ze zdravotních důvodů za podmínky, že tyto produkty není třeba před spotřebou udržovat v chladu, jde o značkové balené produkty a obal je neporušen
Maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky z Faerských ostrovů, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska, pokud jejich celková hmotnost nepřesahuje 5 kg na osobu a jsou určené pro osobní spotřebu.
Pro osobní spotřebu určené maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky z Andory, Norska a San Marina. Maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky mohou však být z těchto výše uvedených zemí dovezeny pouze za podmínky, že projdou příslušnou hraniční veterinární stanicí, včetně povinnosti předložit příslušné doklady-veterinární osvědčení.