Lázně Hodonín oslavují své 780. výročí

Kdo si dovolenou naplánoval od 18. do 25. července, může si objednat týden v Lázních Hodonín ve dnech oslav 780. výročí udělení městských práv královnou Konstancí. Atmosféru dávných časů připomenou divadelní představení, muzikál, živá hudba, zpívání a povídání u cimbálu, zájezdy do vinných sklepů.

Ženám doktor předepíše také Andělskou růži, což je dobová bylinná koupel věčného mládí. V jednolůžkovém pokoji s plnou penzí a léčebným programem to vyjde na 8045 Kč.

Vínko u cimbálu a týden plný oslav

Do města na Moravském Slovácku se jezdí i za uměním a folklórem. V lázních jsou koncerty vážné, dechové hudby i folklorních kapel. O víkendech míří hosté na blízké zámky, na folklórní festivaly, nebo vinařské dny. Každým rokem v srpnu jsou v Hodoníně krojované hody – Svatovavřinecké slavnosti, v září Svátek vína s folklórním programem.

Lázně Hodonín: k relaxaci patří i posezení v příjemném interiéru. Lázně Hodonín: k relaxaci patří i posezení v příjemném interiéru. foto: Právo/Archiv lázní Hodonín

Léčivá solanka

Lázně Hodonín se od roku 1979 specializují na léčbu pohybového aparátu, nemoci oběhového ústrojí, cévní onemocnění a kořenové syndromy. Pilířem léčebných procedur je přírodní jodobromová voda (solanka) s vysokým obsahem solí jodu a bromu při celkově nízké mineralizaci. Jedná se o minerální vodu třetihorního původu. Odborníky na lázeňství je řazena k jodobromovým vodám nejvyšší kvality v Evropě. Více informací zde.

Lázně Mšené pomáhají i na klouby

Týden, dva ale třeba jen víkend v Lázních Mšené – oáze klidu a pohody nedaleko od Prahy si můžeme koupit, darovat nebo dostat jako dárek.

Ve slatinných lázních Mšené se od roku 1796 léčí pohybové ústrojí. Procedury jsou zaměřeny hlavně na klouby, páteř, a to vodoléčbou a parafínovými zábaly, plynovými injekcemi a rašelinou. Poléčíme si tu i záněty nervů, pooperační stavy, ploténkové syndromy a další.

Sport a zase sport

Volný čas hosté vyplňují desítkami pohybových aktivit. Hrají kulečník, stolní tenis, petanque, k dispozici jsou tenisové kurty s umělým povrchem a večerním osvětlením, ruský kuželník. Mohou se projet či projít do přírody, vypůjčit si kolo, rybařit v lázeňském rybníku i v okolí. V květnu v lázních otvírají nový wellness prostor se saunou, soláriem, fitness centrem i sportovními masážemi.

František Pavikovský se napil se a postavil lázně Libverda

V polovině 18. století užívali myslivci vodu vyvěrající v blízkosti myslivny u panské bažantnice. V roce 1790 přijel na inspekci ředitel panských majetků rodu Kinských na Zlonicích František Pavikovský, který trpěl žaludečními nevolnostmi. Napil se mšenské vody a ulevilo se mu. V roce 1796 tu vybudoval lázně Mšené na své náklady a s půjčkou od knížete Oldřicha Kinského.

Kousek do hor

Fandové turistiky a kola si můžou rezervovat některý z pobytů v Lázních Libverda, bývalého šlechtického sídla rodu Clam–Gallasů, ležícího na úpatí Jizerských hor, 25 km od Liberce.

Lázně Libverda: Penzión Frýdlant, vystavený ve stylu loveckého zámečku. Lázně Libverda: Penzión Frýdlant, vystavený ve stylu loveckého zámečku. foto: Právo/Archivy lázní Libverda

Podhorský terén přímo zve k pěším a cyklistickým túrám (kolo se dá půjčit). Jedním z cílů procházek a výletů je kilometr vzdálené poutní městečko Hejnice s barokním kostelem a klášterem.

Málokdo z návštěvníků lázní také vynechá návštěvu starobylého města Frýdlant se stejnojmenným zámkem, nebo Obřího sudu s netradiční restaurací.
S dětmi i bez nich lze vyrazit do Liberce do botanické a zoologické zahrady a nebo do aquacentra Babylon. Atrakcí je lanová dráha na horu Ještěd s vyhlídkovou restaurací.

V Libverdě můžeme hrát i minigolf.V Libverdě můžeme hrát i minigolf.foto: Právo/Archivy lázní Libverda

V areálu lázní jsou tenisové kurty, minigolfové hřiště, kulečník, krytý rehabilitační bazén i fitness centrum se soláriem, whirlpoolem a saunou.

Týden nebo víkend pro zdraví

K odreagování se od každodenních stresů jsou vhodné relaxační víkendové pobyty.
Kupříkladu Lázeňský týden pro seniory počítá se vstupní lékařskou prohlídkou a s individuálně sestaveným léčebným programem. Je v něm zahrnuto minimálně 15 procedur a není drahý. Vyjde na 3300 až 6690 Kč, podle sezóny a typu ubytování.