Svahy šumavského Zadova jsou ale oblíbené i u sjezdařů, kteří sem houfně jezdí již několik desítek let. „Poprvé jsem tu byl s mojí maminkou a babičkou. Teď tu se mnou lyžují už i moje děti,“ potvrdil Pavel Mokrý z Českobudějovicka.

Zadovský lyžařský areál je rozdělen do tří samostatných částí. Nejvyhledávanější je oblast zvaná Kobyla, kde se nachází i nová čtyřsedačková lanovka. Pár desítek metrů odtud je dojezd sjezdovek z vrchu Churáňov, kam lyžaře vyveze jednosedačková lanovka. Mezi rodiny s malými dětmi jsou potom oblíbené Nové Hutě s dvěma vleky.

Upravené tratě

Středisko nabízí devět sjezdovek, které jsou lehké až střední obtížnosti. Červené tratě jsou hlavně na Kobyla a také na Churáňově. Lyžaři mohou využívat dvou lanových drah a čtyř vleků, Jezdí na 4,5 km sjezdových tratí, z toho je 2,5 km uměle zasněžováno. Přepravní kapacita je 4,5 tisíce osob za hodinu.

„Sjezdovky se denně upravují a některé z nich v celkové délce dvou a půl kilometru jsou uměle zasněžovány,“ dělil Právu ředitel Lyžařského areálu Zadov Pavel Voldřich. Ke středisku patří ještě hotel Olympia s asi 150 lůžky a chata Churáňov s 25 lůžky.
Největší chloubou Zadova je nová čtyřsedačková lanovka. „Je nejmodernější na jihu Čech. Měří 735 metrů a nastupuje se na ni z pohyblivého koberce. Tím dochází ke zrychlení při nastupování,“ popsal Voldřich. Lanovka funguje teprve od minulé sezóny, kdy si jí ale lyžaři příliš neužili. Nejprve nebyl sníh, a když konečně napadl, oddálil zahájení provozu orkán Kyrill. Do lan popadaly stromy a přepravní zařízení muselo projít znovu kontrolou.

„Letos už běží vše bez velkých problémů. Ukázalo se, jak areál tuto lanovku potřeboval. Nejenže se zkrátila doba čekání, ale dnešní lyžaři jsou zvyklí na určitý komfort, který jsme jim tímto nabídli,“ prohlásil Voldřich. Provoz střediska je denně od 8:30 do 16 hodin a večerní lyžování je každý den od 18 do 21 hodin. Téměř celý areál Kobyla je osvětlen a sjezdovky jsou pro večerní lyžování vždy čerstvě upraveny. Samozřejmě, že střediskům nechybí místa k občerstvení a na Kobyle se nachází také lyžařská škola a půjčovna.

Problémem Zadova jsou ale parkovací místa. Jsou tu sice parkoviště s kapacitou až 500 míst, ve špičce sezóny, tedy o svátích a jarních prázdninách pražských škol, kapacitně nestačí a pak se parkuje, kde se dá.

Ráj běžkařů

Středisko na Zadově je mezi běžkaři považováno za ráj. Zdejší tratě se upravují podle sněhových podmínek a náporu běžkařů dvakrát třikrát do týdne. Bílé stopy jsou oblíbené zejména proto, že jsou nenáročné a zvládnou je pohodlně rodiny s dětmi. Jsou zde i závodní tratě.

Šumava patří hlavně běžkařům.Šumava patří hlavně běžkařům.foto: Právo/Jiří Falout

Nejznámější cestu tvoří trasa Zadov-Zlatá Studna-Horská Kvilda. Měří asi šest kilometrů a běžkaři se v Horské Kvildě mohou napojit na tratě vedoucí do Národního parku Šumava. Na všech rozcestích jsou informační tabule tak, aby se nikdo neztratil.