Hlavní obsah
Vertikutátory dovolí vašemu trávníku znovu dýchat. Foto: Mountfield

Zkušení vertikutují

Každý rok se o trávník staráte, a přesto není tak hustý a ostře zelený jako ten sousedův? Pak možná chybujete v jednom – nevertikutujete.

Vertikutátory dovolí vašemu trávníku znovu dýchat. Foto: Mountfield
Zkušení vertikutují

Vertikutace by měla, stejně jako sekání, patřit k základním bodům péče o trávník. Zabere vám stejný čas, ale výsledek bude jiný. Zatímco nože sekačky trávník zkrátí do líbivé podoby, vertikutační nože udělají opak.

Připravte se tedy na to, že vás nová podoba travnaté plochy může trochu vyděsit. Ale nezoufejte, tak to má být!

Před vertikutací neproniká do půdy světlo, vzduch ani vláha. Po vertikutaci však začíná trávník znovu prosperovat.

Foto: archiv

Tenké vertikutační nože jsou na hřídeli umístěny do svislé polohy, nařezávají travní drny a zbavují zelenou plochu všech škůdců, kteří dohromady tvoří travní plsť. Tato několikacentimetrová vrstva brání živinám, vláze a světlu v pronikání do půdy, a tím dochází k pomalému odumírání travních kořenů. Proto je nutné vertikutovat alespoň dvakrát za rok a nedat travní plsti šanci. Důležitá je především podzimní vertikutace, protože je třeba připravit trávník na tuhou zimu.

Vertikutace a dost?

Aby trávník chladné období přečkal bez větších problémů, nezapomeňte jej po vertikutaci podle potřeby dosít. Růst nových travních semínek podpořte zavlažováním. Nová tráva se tak rychleji spojí s tou původní. V říjnu nebo listopadu byste měli travnatou plochu pohnojit speciálním podzimním hnojivem, které obsahuje vysoké množství draslíku. Právě ten váš trávník ochrání před možnými plísněmi nebo vymrznutím.

Chyby při vertikutaci

Nejčastější chybou, které se při vertikutaci uživatelé dopouští, je špatně nastavená hloubka vertikutačních nožů. Ty mají být nastaveny na vertikutační hloubku 2 – 4 mm. Někteří si však myslí, že čím hlouběji budou vertikutovat, tím lépe na tom jejich trávník bude. Omyl! Pokud takto postupují, dělají z vertikutátoru kultivátor. Místo aby trávník jemnými zářezy jen zbavili travní plsti, vytrhají ji a půdu navíc rozvrtají jako krtek.

Vertikutační nože jemně naříznou půdu a zbaví ji travní plsti.

Foto: Wolf-Garten

Široká nabídka

Před pořízením vertikutátoru se možná zahrádkáři zamotá hlava. Trh je na vertikutátory opravdu bohatý. K vidění jsou špičkové stroje značek s dlouholetou tradicí i bezejmenné vertikutátory z Asie. Podle odborníků je nutné se před samotnou koupí zamyslet, jestli chcete vertikutátor používat jen sezónu, dvě, nebo zda chcete investovat do stroje, který vám vydrží skvěle sloužit několik dlouhých let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků