Hlavní obsah
Kromě dekorativního zakrytí povrchu půdy tento materiál chrání vysazené rostliny a keře. Foto: Mountfield

„Ochranná kúra“ pro zahradu i park

Mulčovací kůra – výrazný dekorativní prvek zelených ploch, který potěší na pohled a na čistou jedničku plní praktickou funkci. K čemu vlastně slouží a jaké jsou její vlastnosti? Pojďme se na ni podívat trochu blíže.

Kromě dekorativního zakrytí povrchu půdy tento materiál chrání vysazené rostliny a keře. Foto: Mountfield
„Ochranná kúra“ pro zahradu i park

Mulčovací kůra – materiál, kterým se obsypává či pokrývá okolí rostlin, bez použití chemických herbicidů dokonale zabraňuje prorůstání plevele. Zejména na jaře tak zkracuje dobu strávenou nepříjemným pletím. Právě tehdy je tolik práce, že na podobné činnosti je těžké najít čas.

Většinou se jedná o borovou kůru, která je připravována drcením. Kromě dekorativního zakrytí povrchu půdy tento materiál účinně chrání vysazené rostliny a keře . Výška mulčovací vrstvy přitom závisí na druhu rostlin a jejich stáří. Zpravidla je používána vrstva okolo 5 – 7 cm, výška okolo 10 cm pak zabraňuje růstu plevelů.

Šetří vodu i čas
Při zakládání zeleně tento materiál výrazně zvyšuje ujatelnost rostlin a po rozložení pak obohacuje půdu o potřebný humus. Udržuje půdní vlhkost, zamezuje vypařování vody z půdy, a tak omezuje i potřebu zálivky. Logicky je tedy snížena spotřeba vody a tak i vašich finančních prostředků.

Mulčovací kůra zamezuje vypařování vody z půdy, a tak omezuje i potřebu zálivky.

Foto: Rašelina Soběslav

Mulčovací kůra napomáhá mírnému okyselení půdy, což potěší především kyselomilné rostliny, jako jsou překrásné azalky, voňavé rododendrony nebo oblíbené vřesy a velká část okrasných jehličnanů i listnatých keřů. Pokládáte-li mulčovací kůru na svažitý terén, doporučuje se použít kameny. Zabraňují totiž jejímu sesunutí a splavení. Mulčovací kůra omezuje i zamrznutí půdy do hloubky, a to jak v okrasných a užitkových zahradách a zahrádkách, tak ve veřejných parcích.

Že se vám tento praktický a pěkný materiál jeví tak trochu jako malý zázrak? Možná. Proč ne. Co jiného šetří věčně nedostatkový čas, potřebné fyzické síly a zmiňované finance. Co jiného zároveň tak jednoduše a rychle změní estetický dojem z vaší zahrady?

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků