Hlavní obsah
Po prořezu stromů a keřů zůstává na trávníku spousta větví, které je potřeba odstranit a zpracovat. Foto: Mountfield,

Jak nejlépe naložit s větvemi po jarním úklidu zahrady

Každý majitel zahrady ví, že právě teď je čas myslet na prořez stromů i keřů, a tím pádem i na úklid zahrady. Ten právě teď na zahradách vrcholí.

Po prořezu stromů a keřů zůstává na trávníku spousta větví, které je potřeba odstranit a zpracovat. Foto: Mountfield,
Jak nejlépe naložit s větvemi po jarním úklidu zahrady

Nezbytným pomocníkem pro takovou práci jsou zahradní nůžky nebo pilky, které zaručují přesný řez i silných větví a minimální zátěž pro rostliny. Ale co potom s tím vším, co zůstane ležet na trávníku? Zahradní odpad po delší době zahnívá a trávník pak nemůže dýchat. Většinou si s odpadem nevíme rady, a tak se ho zbavujeme například pálením nebo jiným nevhodným způsobem.

„Zkušení zahrádkáři doporučují větve i kůru zpracovat v drtiči nebo štěpkovači,“ říká Aleš Mostecký, specialista na zahradní techniku.

Proč drtič, proč štěpkovač?

Drtiče a štěpkovače vás starostí se zahradním odpadem zbaví navždy, navíc ekologicky. „Rozdíl mezi oběma stroji je ve způsobu zpracování odpadu a ve výsledném produktu. Drtící mechanismus zahradního drtiče strouhá a drtí vložený odpad až o průměru 4,5 cm.

„Drť se dá dobře zužitkovat například jako mulčovací materiál na obsypání záhonků a keřů nebo jako základ do kompostu,“ doplňuje Mostecký. Oblíbené jsou drtiče s průhledným plastovým boxem, který usnadňuje kontrolu naplnění i přepravu drti, a s praktickými koly pro jednoduché přemístění stroje.

Štěpky poslouží jako mulč i palivo

Hodí-li se vám spíš 2-3 centimetry velké kousky větví, které využijete jako mulč na pěšiny, do záhonů nebo do skalek, pak vám poslouží štěpkovač. Výrazně zlevnit si díky němu můžete i topení v kamnech nebo kotli. Uvnitř strojů je ozubené kolo, fréza, která automaticky vtahuje větve do vnitřního mechanismu stroje, čímž je láme na malé kousky.

Praktickou součástí drtičů a štěpkovačů je tzv. pěchovač, který slouží k posouvání a pohodlnému zatlačování větví do drtícího ústrojí, a pojistka proti znovuspuštění při výpadku proudu. Bezpečnostní pojistka zas zabraňuje spuštění stroje, není-li pod výstupem právě umístěn box, který usnadňuje kontrolu naplnění a transport štěpků i drti.

Co byste měli vědět …

„Tyto stroje by měly mít dobrou stabilitu. Za všech okolností musí stát pevně na zemi a nesmí se kývat,“ říká Aleš Mostecký. Kousky větví kolem sebe mohou občas šlehnout, proto je dobré pracovat s ochrannými brýlemi a pracovními rukavicemi pro zabránění poranění dlaní. Vybírejte prodejce, který vám poradí s výběrem a zaručí vlastní servis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků