Dekorace volíme buď v sytě zemitých barvách, nebo naopak ve studených tónech. Oblíbené jsou šedostříbrné kombinace s růžovou, kde se vyjímá vřes v různých barvách, drátovec, astry, chryzantémy.

Aranžmá v tradičním pojetí je zase v teplých odstínech, kdy převládá žlutá, oranžová, červená.

Podzimní věnce na zavěšení. Na slámový korpus lepicí tavnou pistolí zafixujeme mech, který tvoří základ věnce. Poté drátkujeme a lepíme rozmanité přírodniny – listy, šišky, ptačí pírka, lišejník, jeřabiny, bodláky, vřes.

Podzimní věnce na zavěšení. Na slámový korpus lepicí tavnou pistolí zafixujeme mech, který tvoří základ věnce. Poté drátkujeme a lepíme rozmanité přírodniny – listy, šišky, ptačí pírka, lišejník, jeřabiny, bodláky, vřes.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Vysazovat k sobě můžeme mix rostlin, které mají nápadnou barvu listů, květů. Nebo naopak zvolit jeden druh (pás chryzantém, vřesů). Hezky vypadá, když jsou u sebe nahusto a vytvářejí pestré skupiny,“ vysvětluje floristka Markéta Keclíková z firmy Rosmarino.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Jednoduše a přirozeně

Podzimní dekorace se dají aranžovat do truhlíků a jednoduchých nádob bez potisku: kovových, keramických, proutěných.

Podzimní dekorace v nádobách bez potisku: možná je keramika, kov, proutí.

Podzimní dekorace v nádobách bez potisku: možná je keramika, kov, proutí.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Při sesazování vnímáme, kde bude truhlík umístěný, kde bude pohledová strana, zda bude stát u stěny.

Aranž v šedorůžových tónech. Sestava rostlin (zleva): drátovec-krásnohlávek (Calocephalus), astřičky (Symphyotrichum), vřes (Erica) a starček (Senecio).

Aranž v šedorůžových tónech. Sestava rostlin (zleva): drátovec-krásnohlávek (Calocephalus), astřičky (Symphyotrichum), vřes (Erica) a starček (Senecio).

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Důležité jsou i druhy rostlin: nižší a výraznější dáváme dopředu (břečťan), vyšší dozadu.

„Nesnažíme se o efekt, dbáme na přirozenost, nenásilnost. Vyhneme se pokusům o pravidelnost, vytváření obrazců. Působí to zbytečně kýčovitě,“ říká floristka.

Když si nejsme jisti, poodstoupíme a kontrolujeme, kde je hluché místo, málo barev apod.

Připravíme si truhlík, na dno dáme keramzit či managreen. Zrnitostí vyhovuje výsadbě truhlíkových a balkonových rostlin.

Připravíme si truhlík, na dno dáme keramzit či managreen. Zrnitostí vyhovuje výsadbě truhlíkových a balkónových rostlin.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Přisypáváme postupně zeminu, která je speciálně určena pro rostliny na terasy či balkon. Zaplníme zhruba polovinu truhlíku.

Přisypáváme postupně zeminu, která je speciálně určena pro rostliny na terasy či balkón. Zaplníme zhruba polovinu truhlíku.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Vysazujeme rostliny tak, aby nebyly ve stejné výšce. Oblíbené jsou chryzantémy, solanum s červenými plody, tmavě probarvené listy heuchery, vřesy.

Vysazujeme rostliny tak, aby nebyly ve stejné výšce. Oblíbené jsou chryzantémy, solanum s červenými plody, tmavě probarvené listy heuchery, vřesy.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V aranži ponecháme volná místa, která kreativně dozdobíme jablíčky, dekorativní dýní, tilandsií, mechem, kamínky, šnečími ulitami. Používáme i seschlé větvičky, sezónní ovoce a zeleninu (kukuřici, červené zelí, patizon).

V aranži ponecháme volná místa, která kreativně dozdobíme jablíčky, dekorativní dýní, tilandsií, mechem, kamínky, šnečími ulitami. Používáme i seschlé větvičky, sezónní ovoce a zeleninu (kukuřici, červené zelí, patison).

FOTO: Jan Handrejch, Právo