Zatímco v chladné části roku nám echeverie dělají společnost doma nebo ve vytápěném skleníku, teď jim nejvíc prospěje, když je vyneseme ven na čerstvý vzduch do zahrady či na terasu.

Stejně jako my čerpají ze sluníčka životní sílu, která zlepšuje jejich kondici a zbarvení. V pěkném květináči nebo aranžmá pak vypadají neodolatelně!

Kytice pro radost. Růžice nadrátkujeme, aby ve váze pevně držely. Díky dlouhé životnosti je můžeme použít opakovaně.

Kytice pro radost. Růžice nadrátkujeme, aby ve váze pevně držely. Díky dlouhé životnosti je můžeme použít opakovaně.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Echeverie nejsou netřesky

Český název se téměř shoduje s latinským rodovým jménem Echeveria, někteří je znají pod pojmem dužnatka, pupovice či mexický netřesk.

Dvojitá ochrana. Voda v listech pomáhá rostlině přežít období skoupá na srážky. Vosková vrstva zase chrání před horkem a chladem.

Dvojitá ochrana. Voda v listech pomáhá rostlině přežít období skoupá na srážky. Vosková vrstva zase chrání před horkem a chladem.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Netřeskům (Sempervivum) se na první pohled v lecčem podobají, ve skutečnosti však náleží do čeledi tlusticovitých, takže k jejich nejbližším příbuzným patří oblíbená pokojovka tlustice (Crassula). S tou sdílejí jednu zásadní věc: nesnášejí mráz. Zatímco netřeskům, které u nás běžně pěstujeme, mínusové teploty nevadí.

Dárek, který nezklame. Udělá radost ostříleným pěstitelům i tomu, kdo má s rostlinami pramalé zkušenosti.

Dárek, který nezklame. Udělá radost ostříleným pěstitelům i tomu, kdo má s rostlinami pramalé zkušenosti.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Na letním bytě, kam echeverie můžeme stěhovat už koncem května, vydrží do podzimu. Zimu rády tráví doma na světle a v teple, teplota vzduchu by neměla klesat pod 5 °C.

Dekorativní růžice

Elegantní, souměrně uspořádané listové růžice v průměru nejčastěji okolo 15 až 30 cm potvrzují, že co je jednoduché, to je hezké. Mohou připomínat sadu lžící, mořskou hvězdici, plnokvětý leknín nebo třeba hlávku zkadeřeného salátu.

Pohledné baculky. Rozety se skládají z dužnatých listů, hustě nahloučených v kružnicích.

Pohledné baculky. Rozety se skládají z dužnatých listů, hustě nahloučených v kružnicích.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Množství druhů a odrůd se liší tvarem, velikostí, texturou listů. Jsou buď v matném či lesklém provedení, zploštělé až válcovité, hlaďounké i chlupaté a některé vybíhají do otrněného vrcholu.

Barevně přecházejí od sivě modré přes akvamarínově až žlutavě zelenou k červené po fialovou. Fanouškům těchto sukulentů ve sbírkách nechybějí variety s kontrastním lemováním v červené barvě, které je mnohdy vyvoláno slunečním zářením.

Rozety se báječně hodí k výrobě trvanlivých živých dekorací, do kytic, věnců, závěsných terárií a klícek. Skvělý dojem udělají v dárkovém balení.

Listy jako rezervoáry

Echeverie v sobě skrývají šťavnatou dužninu. Rozlomte jeden list a uvidíte, kolik vlhkosti obsahuje, aby rostlina přežila delší období sucha. Dobře zvládá suchý vzduch z topení i klimatizaci v kanceláři. Trpí jen, když ji přemokříme.

Jakmile zaúřaduje kořenová hniloba, už nic jinak dlouhověkou rostlinu nezachrání. Bez vody se ale neobejde a nemá smysl upírat jí při letnění požitek z deště, proto je ze všeho nejdůležitější vybrat substrát s dokonalou propustností. Buď běžnou zahradní zeminu smícháme se štěrkem, nebo koupíme speciální pro kaktusy.

Trochu jinak. Proutěnou nádobu zhusta vyplníme rostlinami a pověsíme na slunnou zeď nebo plot. Jednou týdně ji sundáme a zalijeme.

Trochu jinak. Proutěnou nádobu zhusta vyplníme rostlinami a pověsíme na slunnou zeď nebo plot. Jednou týdně ji sundáme a zalijeme.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Přebytečnou vodu z podmisek vyléváme a po čas dovolené do nich květináče raději vůbec nestavíme.

Pěstitelské tipy

Nádoba by měla být vždy o něco menší než průměr rozety, lépe to vypadá.

Nic nebrání výsadbě do mělké mísy, kam se vejde víc jedinců pohromadě, protože kořeny nesahají hluboko.

Ve výšce očí. Za sklem mini skleníku působí echeverie exotičtěji. Zavěšené ve vzduchu ozdobí pergolu či slunný balkon.

Ve výšce očí. Za sklem mini skleníku působí echeverie exotičtěji. Zavěšené ve vzduchu ozdobí pergolu či slunný balkón.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Substrát krmíme jedenkrát měsíčně od dubna do srpna dávkou tekutého hnojiva. To, že se u nás rostliny cítí dobře, dávají najevo množstvím růžových nebo žlutých, oranžových a červených květů usazených vysoko na stoncích. Ani k tomu nepotřebují zimní odpočinkovou periodu v chladu.

Dobrým zvykem je okamžitá likvidace zaschlých květů a listů, aby se předešlo napadení vlnatkami.

A jak si echeverii namnožíme? Nejsnáze pomocí dceřiných růžic nebo listovými řízky, které zakořeňují asi měsíc.