Udržovat keře a živé ploty obyčejnými zahradními nůžkami je zbytečně namáhavé a zdlouhavé. Kdo se chce pustit do jejich tvarování a prostřihů efektivněji, volí ze široké nabídky plotových nůžek. Jejich výhodou je nízká hmotnost, přesný střih a snadná ovladatelnost. Na rozdíl od zahradních nůžek s nimi práci uděláte za zlomek času, přesněji a hlavně bez zbytečných puchýřů.

Akumulátorové plotové nůžky AHS 4518 Li mají snadno vyměnitelný akumulátor s Li-Ion technologií. Na jedno nabití vydrží pracovat až 30 minut.

Akumulátorové plotové nůžky AHS 4518 Li mají snadno vyměnitelný akumulátor s Li-Ion technologií. Na jedno nabití vydrží pracovat až 30 minut.

FOTO: Ikra

Střižná lišta musí být kvalitní

Nejdůležitější součástí plotových nůžek je střižná lišta. Pokud není kvalitní a dostatečně ostrá, může větve a listy keřů vážně poškodit. Renomovaní výrobci střižné lišty vyrábějí výhradně z jakostní oceli. Nože střižných lišt mívají řezané laserem a broušené diamantem. Jedině takové nůžky mohou být trvanlivě ostré a zajistit dokonalý řez,“ vysvětluje specialista na zahradní techniku Aleš Mostecký.

Dalším neméně důležitým hlediskem při výběru plotových nůžek je ergonomie. Jen v případě, že budou dokonale vyvážené a padnou přesně do ruky, bude s nimi práce pohodlná.

Keře a živé ploty potřebují minimálně dvakrát do roka zastřihnout. S lehkým elektrickým modelem HE 450 Procut s výkonem 450 W a lištou dlouhou 45 cm to bude hračka.

Keře a živé ploty potřebují minimálně dvakrát do roka zastřihnout. S lehkým elektrickým modelem HE 450 Procut s výkonem 450 W a lištou dlouhou 45 cm to bude hračka.

FOTO: Archiv

Jak správně zvolit?

Vybrat si můžete z celé řady typů plotových nůžek, s elektrickým, akumulátorovým nebo benzinovým pohonem. Důležité je si všímat, jaký je výkon motoru, a délky střižné lišty. Krátká lišta umožňuje přesnější tvarování a dlouhá se uplatní především při údržbě větších ploch.

Potřeba je dbát i na bezpečnost. Plotové nůžky by měly být vybaveny elektrickou brzdou, bezpečnostním obouručním zapínáním a transparentním ochranným štítem.

Potřeba je dbát i na bezpečnost. Plotové nůžky by měly být vybaveny elektrickou brzdou, bezpečnostním obouručním zapínáním a transparentním ochranným štítem.

FOTO: Ikra

Elektrické plotové nůžky jsou velmi lehké a tiché. Stroje od renomovaných výrobců jsou vybaveny kvalitními elektromotory s obouručním zapínáním, doběhovou brzdou a ochranným štítem, který chrání před odlétajícími kousky větviček.

Jsou absolutně nejlehčími plotovými nůžkami ve své kategorii. Elektrický model FHS 1545 váží pouhých 1,9 kg.

Jsou absolutně nejlehčími plotovými nůžkami ve své kategorii. Elektrický model FHS 1545 váží pouhých 1,9 kg.

FOTO:Archiv

Akumulátorové plotové nůžky mají také tichý chod a nízkou hmotnost a jejich největší předností je to, že s nimi můžete pracovat prakticky kdekoliv, bez závislosti na zdroji elektrické energie. Spolehlivý provoz zajistí kvalitní Li-Ion akumulátory, které vydrží pracovat až 60 minut čistého času.

Střižná lišta elektrického modelu HS 6055 se dá nastavit do 3 poloh. Délka lišty je 55 cm, což předurčuje tento model pro práci na větších plochách.

Střižná lišta elektrického modelu HS 6055 se dá nastavit do 3 poloh. Délka lišty je 55 cm, což předurčuje tento model pro práci na větších plochách.

FOTO: Archiv

Benzínové plotové nůžky se hodí v takových terénech a na takových místech, kde by byl přívod elektrického proudu problematický nebo by kabel omezoval volný pohyb obsluhy. Stroje jsou určené pro časté používání a výkon jejich motoru by měl být alespoň 1 HP. Chybět by u těchto modelů neměla propracovaná ergonomie a účinný antivibrační systém. Samozřejmostí je pak nastavitelná zadní rukojeť, která usnadňuje svislé nebo tvarovací střihy.

Pro profesionální práci jsou určené benzinové plotové nůžky BHSN 602. Mají výkonný motor, střižnou lištu dlouhou 65 cm a jsou vhodné pro častý střih větších ploch keřů a živých plotů.

Pro profesionální práci jsou určené benzinové plotové nůžky BHSN 602. Mají výkonný motor, střižnou lištu dlouhou 65 cm a jsou vhodné pro častý střih větších ploch keřů a živých plotů.

FOTO: Mountfield