Co se nabízí? Možností je několik. Pokud jste majiteli atomové elektrárny a proud máte zadarmo, lze si pořídit na ohřev vody v bazénu elektrický přímotop. Je výkonný, zcela nezávislý na okolních klimatických podmínkách a vodu ohřeje i během třeskutých mrazů. Provoz je ovšem drahý: z jedné kW spotřebované elektřiny získáte pouze jednu kW tepelené energie.

 

Koupací sezónu prodlouží až na 7 měsíců. Na snímku tepelné čerpadlo Azuro.

FOTO: Mountfield

„Lepší je vsadit na osvědčené a nutno říci, že i pro jednoduchost instalace a provozu oblíbené solární panely. Ty představují nejlevnější způsob aktivního ohřevu vody. Jenže, jak už název napovídá, jsou závislé na slunečním svitu,“ upozorňuje odborník na bazénové technologie Lukáš Toula.

Teplotní graf ukazuje, kolik měsíců v roce lze využívat bazén a na jakou teplotu se v něm voda vyhřeje běžnou cestou, solárními panely a tepelným čerpadlem.

FOTO: Archiv

Ale ten, kdo se chce ve venkovním bazénu koupat déle – tedy až sedm měsíců v roce a nezávisle na počasí - měl by rozhodně vsadit na stále populárnější teplené čerpadlo. Může být klidně zataženo, může i pršet, ale toto zařízení dokáže načerpat z okolního vzduchu tolik energie, kolik je potřebné k ohřátí vody v bazénu na skutečně příjemnou teplotu.

Schéma tepelného čerpadla.

FOTO: Archiv

„Tepelná čerpadla, která jsou speciálně konstruovaná pro ohřev bazénové vody, pracují už od venkovní teploty kolem 7°C a efektivně ji ohřívají už od 15°C. Stručně řečeno. Chcete-li si vodu ohřát třeba až na 30°C, tepelné čerpadlo to i v našich rovnoběžkách po valnou část roku umožňuje. Velmi efektivně a úsporně,“ zdůrazňuje Lukáš Toula.

Tepelné čerpadlo umí získat a do bazénové vody předat více než čtyři pětiny tepla zadarmo.

FOTO: Azuro

Vstupní elektrická energie přitom představuje jen necelou pětinu z celkové hodnoty získaného tepla, takže víc než 81 procent tepla dostanete zadarmo. To žádný jiný typ ohřevu nedokáže.

Tepelné čerpadlo lze umístit kdekoliv poblíž bazénu. Můžete je například zavěsit i na stěnu domu či zahradního altánu. Lze je připojit k jakémukoliv typu bazénu, a to k novému i už provozovanému. Obsluha tohoto moderního zařízení je díky digitálnímu displeji s intuitivním ovládáním velmi jednoduchá.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: