Pořiďte si slunce v podobě rozkvetlého dřínu. Dřín obecný (Cornus mas) je hodnotný, pomalu rostoucí keř nebo strom, pro který se najde místo i na malé ploše. Hlávkami drobných, citronově žlutých kvítků potěšíme nejen sebe, ale také první hladové včelky. Podle počasí nakvétá od února do dubna. A od září do října plodí červené jedlé peckovičky. Větvičky s baculatými pupeny se dají snadno rychlit. Ve váze dlouho vydrží.

Časně kvetoucí dřín obecný (Cornus mas) nese žluté okolíky květů.

Časně kvetoucí dřín obecný (Cornus mas) nese žluté okolíky květů.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Vyzdobte terasu nebo balkón barevnými kytičkami. K nejznámějším hrnkovým květům předjaří patří veselé primulky a sedmikrásky, ať už jednoduché nebo plnokvěté. Nikdy nezklamou otužilé čemeřice a drobné zimní cibuloviny. Většího efektu vždycky dosáhnete, když osázené květináče seřadíte do skupin. Pak už stačí jen přidat větvičky s kočičkami, mech a jiné drobné dekorace. Mírný mráz rostlinám zakoupeným z venkovního prodeje neuškodí. Přes noc je ochrání papírová krabice.

Přivoňte si a nechte se unést opojnou vůní rychlených cibulovin. Kromě notoricky známých hyacintů krásně voní třeba modřence. Ale na zimu s láskou budete vzpomínat až díky narcisu (Narcissus) Bridal Crown. Vůně tohoto plnokvětého kultivaru s několika krémově bílými květy se žlutým středem na jediném stonku si v ničem nezadá s luxusními parfémy. K dostání je od února do března. Potřebuje světlé, ne moc teplé místo bez přímého slunce. Zeminu udržujeme přiměřeně vlhkou, nikoli mokrou. Narcis je choulostivý vůči mrazu.

Božsky vonící odrůda narcisu Bridal Crown.

Božsky vonící odrůda narcisu Bridal Crown

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Nasypte ptáčkům a radujte se z jejich milé společnosti. Právě v zimě máme jedinečnou příležitost pozorovat pestrou směsici opeřenců, kteří se ke krmítku slétávají z širokého okolí, aby zde nasytili své hladové zobáčky. Když budeme mít štěstí, zavítá k nám nádherný plachý dlask tlustozobý, kterého po zbytek roku není vidět, ledaže by nám na zahrádce rostly vysoké listnáče, v jejichž korunách v dubnu až červnu hnízdí.

Dlask tlustozobý

Dlask tlustozobý

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Stačí zvednout hlavu a zahledět se vzhůru na oblohu. Klidně jen tak, ale ještě lépe skrze štíhlé jehnědy visící z obnažených lískových větviček. Příhodný je k tomu jasný svěží den, protože sprška pozlacená nesmělým sluníčkem dokonale vyniká jen na nebi bez mráčku.

Nápadné jehnědy jsou vlastně samčí květenství. Po dozrání uvolňují spoustu pylu, který roznáší vítr. Méně zářivé, ale stejně krásné ozdůbky s purpurovým odstínem přináší červená forma lísky největší (Corylus maxima) Purpurea.

Líska obecná (Corylus avellana) koncem zimy rozkvétá do krásy.

Líska obecná (Corylus avellana) koncem zimy rozkvétá do krásy.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Klekněte si nebo se alespoň předkloňte, abyste si mohli plně vychutnat krásu drobných, nesmírně houževnatých šafránů (Crocus), které kolem sebe svými zářivými barvami šíří optimistickou náladu. Z malých hlízek často jako první vyrážejí tuhé, čerstvě zelené trávovité lístky, záhy nato květy. Když je polechtá sluníčko, široce se rozevřou a odhalí výraznou oranžovo žlutou čnělku a tři tyčinky. Nejdřív rozkvetou na slunných místech, zatímco ve stínu si na ně budeme muset ještě počkat.

Šafrány vyvolají vždy dobrou náladu.

Šafrány vyvolají vždy dobrou náladu.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo