Během vegetačního období čelí trávník různým zátěžím a jeho pravidelným užíváním dochází ke zhušťování povrchu. V zelené ploše se kromě trávníku drží různé druhy mechů, plevelů a v neposlední řadě i zbytky posekané trávy. Všechny tyto nadbytečné rostliny tvoří dohromady travní plsť, která trávník ucpává. Travnatá plocha se tak vyloženě dusí a téměř do ní neproniká vláha ani živiny. Proto vypadá trávník mdle, nezdravě a jako by pomalu usychal.

Detail svisle uložených vertikutačních nožů.

FOTO: Garse

Bez vertikutátoru to nepůjde

Dusícímu se trávníku pomůže jedině vertikutace. Tu je třeba provést v průběhu září, nejpozději však v říjnu, a to mezi předposledním a posledním sečením. A co to vůbec vertikutace je? Provádí se vertikutátorem, který vypadá jako běžná sekačka na trávu. Rozdíl je však v postavení nožů. Zatímco sekačka má nože na hřídeli umístěny vodorovně, vertikutační nože jsou ve svislé poloze.

Tyto nože lehce a opravdu šetrně nařezávají trávní drny do hloubky dvou až tří milimetrů a vytrhávají už zmíněné mechy a plevele. Vertikutace tak povrch půdy znovu otevře a umožní snadný přísun potřebných živin a vláhy. Pokud provádíte vertikutaci poprvé, možná vás pohled na vertikutovanou travní plochu vyděsí. Bude vypadat ošklivě, zničeně a oškubaně. Tak to má ale být. V trávě totiž zůstalo jen to zdravé.

Dosít, hnojit, zavlažovat

Po vertikutaci je dobré trávník podle potřeby dosít. V říjnu máme šanci využít posledních teplých dnů, aby tráva stihla vyklíčit a spojit se s původním trávníkem dřív, než začnou první mrazíky. V průběhu října a listopadu by se měla zelená plocha také hnojit, a to speciálním podzimním hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Ten ochrání trávník před plísněmi a možným vymrznutím. Zapomínat by se nemělo ani na pravidelnou závlahu.

Pokud se vám zdá, že vertikutace a obnova trávníku před zimou nemá smysl, mýlíte se. Jestliže trávníku neposkytnete podzimní péči, zima travnatou plochu velmi oslabí. A vy tak budete na jaře kupovat drahá a nejlepší osiva a hnojiva v naději, že bude trávník opět okrasou vaší zahrady.

Pozor na listí

Kromě vertikutace, sečení, hnojení a zavlažování bychom měli dbát i na to, aby trávník nedostal plíseň ještě před zimou. Tu by mohla tráva chytit především ze spadaného listí stromů nebo z posečené a nesesbírané trávy. Proto před zimou dbejte na to, aby byla travnatá plocha čistá.

A pokud nevíte, kam s listím či trávou, pořiďte si kompostér. Do něj však dávejte jen zdravé listí. Do kompostéru můžete přidat i piliny, uvadlé květiny, drny nebo slupky od ovoce a zeleniny či skořápky od vajec.

Moderní plastové kompostéry dokáží zpracovat až 30 % celkového domovního odpadu. Nemusíte tak přemýšlet, kam se smetím tohoto typu a ještě vám bude k užitku – vytvoří se z něj dokonalé organické hnojivo.