Aby bylo na první pohled vidět, že vás pěstování užitkových rostlin a bylinek baví, klidně věnujte této části zahrady ten nejlepší prostor. A že může být i 
taková zahrada pohledná, k tomu potřebujete jenom pár malých triků.

Ohraničte…

pevnými obrubami
Rozšlapané kraje záhonů s hadicí v kalužích vody nebudou vypadat nikdy hezky,
i když na nich budete pěstovat lilie, natož kadeřávek. Můžete se inspirovat v 
zahraničí, kde jsou záhonky s pevným obvodem téměř samozřejmostí. Lze si
vybrat nízké palisády, dřevěné trámky nebo si vlastnoručně vyrobit proutěné
plůtky, které jsou velmi oblíbené například v Anglii. Můžete na ně využít i běžné
vystříhané pruty ze zahrady, nemusí to být jen „stylová“ vrba. Proutky na
vodorovné proplétání mohou být z různých keřů i stromů, větší péči ale
věnujte výběru kolmých kolíků – musejí být dostatečně dlouhé, aby šly
zapíchnout dost hluboko, i dost silné, aby vytvořily pevnou kostru.

květinovými lemy
Hranice záhonu ale může být také jenom květinová – k tomuto účelu se výborně hodí
kompaktní rostliny, které kvetou celé léto, jako je nestařec (Ageratum)
aksamitník (Tagetes) , nízké ostálky (Cinnia) . Překvapivě dobře vypadají i pelargónie – ty jsou na konci jara velmi levné, proto můžete záhony ozdobit doslova „za babku“. Sáhnout můžete i po bylinkách, jako je levandule nebo klasická šedavá i fialová šalvěj nebo zlatolistá dobromysl. Hodí se sem i jednoletá saturejka nebo majoránka. Aby obruba plnila svůj účel a vypadala pěkně po celou sezonu, nevysazujte zde na jaře úhlednou pažitku, která ve druhé polovině léta už nevypadá tak hezky. Lépe vypadá velmi podobná trávnička - Armeria .

Zkombinujte
Nic není tak nudné na pohled jako „velké širé rodné lány“ s nekonečnými stejnými řádky. Poučte se z toho a kombinujte. Zeleninu s květinami, ovocné stromky s bylinkami, barvy a tvary stejných zeleninových druhů. Sáhněte po sáčcích barevných směsí zeleniny, vyměňte si sazeničky zajímavé zeleniny se sousedy, vysazujte do skupinek různě vysoké rostliny. Jestli máte rádi keříčkové fazolky, vyberte si do pozadí zahrady partie i ty pnoucí, vysaďte si karmínový kadeřávek nebo žlutý květák. Velmi pěkně vypadá i kombinace různě vysokých záhonů nebo pyramidálního uspořádání záhonků.

Schovejte

Provoz užitkové zahrady má zcela jiný rytmus než jednoduché posezení na terase. Potřebujeme k němu nutné zázemí, jako je hydrant, hadice nebo závlaha, konve. Na zahradě často stojí skleník, téměř vždy najdeme kompost. Samozřejmě že není zač se stydět, ale když všechno alespoň trochu schováte a pěkně uspořádáte, máte body k dobru.

Výborným pomocníkem jsou jednotlivé plotové dílce ze štípaných loubků. Sice nejsou nejlevnější, ale nebudete z nich přece dělat celý plot, tak cenu za jeden dva unesete. Buď je necháte tak, jak je přinesete z obchodu, nebo před ně zasadíte nějaké rychle rostoucí popínavé rostliny, jako je povíjnice (Ipomea) , chmel (Humulus), rhodochiton či mina. Pěkně vypadají také vyšší treláže – nejsou drahé a můžete si je snadno vyrobit i sami. Lze je použít hned na několika místech zahrady. Budou-li vyrobeny ve stejném stylu a ze stejného materiálu, mohou vytvořit jednotící prvek zahrady.

Poseďte

Za dílce nebo treláže můžete nejen schovat všechno, co je potřeba, ale dají se výborně použít také pro malé posezení. Mezi záhony často chybí vyšší stromy a nikdo nesedí rád jen tak na volné ploše. Pro pocit pohody a bezpečí je prostě dobré mít „krytá záda“. A právě dílce vám podobnou ochranu před pohledy a větrem poskytnou.

Pro odpočinek stačí obyčejná dřevěná lavička. Byla by chyba ji tady nemít, právě ta totiž říká – záhonky jsou moje relaxace, nikoli povinnost, od které je třeba utéct do pohodlí domu. Nemusíte budovat celé posezení, stačí mít někde po ruce (třeba ve skleníku) dvě tři malé skládací židličky jako rezervu.

Dotahujte

Užitková zahrada bude vypadat velmi hezky, když nerezignujete na zdánlivé maličkosti. Snažte se, aby v zorném úhlu případného návštěvníka nezůstaly zbytečné kupičky plevele, ostříhané větve nebo neuklizená hadice. Udělejte si radost pěkným nářadím, květináči nebo výraznými zdobnými jmenovkami k bylinkám. Všechny tyto drobnosti způsobí, že se návštěva – a ostatně i členové rodiny – bude cítit na užitkové zahradě „jako u babičky“, nikoli „jako na brigádě“.