Přestože je vánoční hvězda oblíbená po celém světě, její domovinou je vzdálená Jižní Amerika. K jejímu „globálnímu“ rozšíření přispěla především diplomacie. Několik poinsettií totiž věnoval před přibližně 200 lety botanické zahradě ve Filadelfii Joel Poinsett, první americký velvyslanec v Mexiku, zároveň lékař a vášnivý botanik – na jeho počest dostala jméno „poinsettie“. Ve Spojených státech dokonce oslavují den, kdy tento muž zemřel, 12. prosinec, jako „Den poinsettie“. Během tohoto svátku se lidé obdarovávají vánoční hvězdou a tento zvyk se začíná prosazovat i v Evropě.

Krása vánoční hvězdy vynikne, pokud ji dozdobíte. Opravdu exkluzivně vypadá v klasické červené barvě a s elegantními doplňky v lehce zářící stříbrné.

Krása vánoční hvězdy vynikne, pokud ji dozdobíte. Opravdu exkluzivně vypadá v klasické červené barvě a s elegantními doplňky v lehce zářící stříbrné.

FOTO: Stars for Europe

Cesta do Evropy

Počátkem 19. století přivezl poinsettii do Evropy přírodovědec Alexander von Humboldt. Zde ji ředitel berlínské botanické zahrady pojmenoval botanickým názvem, a to „Euphorbia pulcherrima“ – nejkrásnější z rodu euphorbias. Zbývá dodat, že ve své rodné zemi, Mexiku, se nazývá „Flores de Noche Buena“ – květina svaté noci. Zde ji najdete spíše ve formě až metrového keře v zahradách než v květináčích. Volně rostoucí ji ale můžete potkat i blíž Evropě – v období Vánoc zdobí její červené vrcholové listy také zahrady a plážové promenády na Kanárských ostrovech či na Madeiře.

Ukázka dekorace z řezaných květů vánoční hvězdy. Ty je dobré pro trvanlivost po uříznutí namočit do vroucí vody a podržet nad plamenem svíčky.

Ukázka dekorace z řezaných květů vánoční hvězdy. Ty je dobré pro trvanlivost po uříznutí namočit do vroucí vody a podržet nad plamenem svíčky.

FOTO: Stars for Europe

V kytici i v květináči

Na začátku 20. století začal poinsettii pěstovat a prodávat Paul Ecke, německý emigrant usazený v Americe, protože byl uchvácen červenou květinou divoce rostoucí poblíž jeho farmy. Zajímavé je, že už tehdy ji prodával jako vánoční rostlinu. Jeho syn pak „hvězdu“ přivedl do luxusních obchodů v Los Angeles. Poinsettie se začaly pěstovat také pro prodej v květináčích. Co se týče Evropy – jako domácí květina se začala komerčně pěstovat v sousedním Německu dokonce až v roce 1950.

Prezentace v grandiózních štíhlých vázách různé výšky podtrhuje atmosféru a exkluzivní vzhled poinsettie.

Prezentace v grandiózních štíhlých vázách různé výšky podtrhuje atmosféru a exkluzivní vzhled poinsettie.

FOTO: Stars for Europe

Legenda o červené

Podle aztécké legendy kapičky krve jedné bohyně, která zemřela na zlomené srdce, skropily vrcholové listy poinsettie a daly jí nezaměnitelnou červenou barvu. Dnes sahá škála barev od tradiční červené přes odstín bordeaux, růžovou, meruňkovou, rosé, citrónově žlutou a krémovou až po poinsettie ve dvou barevných tónech s „mramorovaným“ vzhledem nebo bílé s barevnými skvrnkami. K dostání je dnes více než stovka různých barev, tvarů a velikostí této rostliny. A stále se objevují nové barvy a nové druhy, rostlina je také díky dlouholeté kultivaci schopná přežít v podmínkách, na něž není ze své domoviny zvyklá.

Pastelově růžové listeny jsou rovněž oblíbené a žádané.

Pastelově růžové listeny jsou rovněž oblíbené a žádané.

FOTO: Stars for Europe

Nejen červená

Zatímco listeny – lístky tvořící květ – divoce rostoucích poinsettií jsou pouze červené, poinsettie pěstované v květináčích jsou k dostání v již zmiňované široké škále barev ve variantách dvoubarevných. Různé druhy jsou rozdílné také, pokud jde o růst, velikost a tvar listů. Od známých “mini” a standardních velikostí až po plné koše keřů. Poinsettie jsou k dispozici s normálními, ale také s ostrými, vroubkovanými, zkadeřenými či dub připomínajícími listy. Tyto rostliny rostou přímo, jsou extrémně robustní a trvalé, a proto jsou velice vhodné jako stolní dekorace i jako řezané květiny.

Přes rozmanitost tvarů a barev je nejpopulárnější klasická poinsettie s červenými květy a zelenými listy. V současnosti se každoročně v Evropě prodá okolo 100 000 milionů poinsettií, a to v různých barvách i velikostech. S pěstováním na komerční úrovni se začíná již od května, aby bylo zajištěno dostatečného množství rostlin, které by uspokojilo obrovskou poptávku na počátku říjnové sezóny. Pro evropský trh se pěstují rostliny v slunných regionech východní Afriky a jižní Evropy.

Pro slavnostní stůl: Něžné drobné kousky poinsettie jsou umístěny do průhledných skleněných váz různých výšek, obklopené trávou a doplněné květy hortenzie.

Pro slavnostní stůl: Něžné drobné kousky poinsettie jsou umístěny do průhledných skleněných váz různých výšek, obklopené trávou a doplněné květy hortenzie.

FOTO: Stars for Europe

Ta správná péče

První ze dvou pravidel správné péče o vánoční hvězdu zní: chránit před chladem a průvanem. Rostliny, které jsou v prodeji ve vchodových obchodních zónách či přímo venku, mají malou šanci na zachování krásného olistění. Před nepříznivým počasím ji chraňte i během transportu domů.

Pravidlo druhé: vláhy akorát. Poinsettie bude prospívat při pravidelném a opatrném zalévání vlažnou vodou. Pokud se kořenový bal vysuší, zareaguje poinsettie ztrátou listů. Když ji ovšem opět zalijete, většinou se vzpamatuje. V průběhu květu nepotřebují poinsettie hnojivo. Postačuje jednou za měsíc přidat do zálivky běžný živný roztok.

12. prosince se slaví Den poinsettie. Je to datum, kdy zemřel Joel Poinsett, který vánoční hvězdu přivezl z Mexika do Spojených států.

12. prosince se slaví Den poinsettie. Je to datum, kdy zemřel Joel Poinsett, který vánoční hvězdu přivezl z Mexika do Spojených států.

FOTO: Stars for Europe

Určitá pravidla musíte dodržovat i v případě, že chcete, aby vám vánoční hvězda opětovně vykvetla. Aby měla nádherné barevné listy v období Vánoc, musí být umístěna v naprosté tmě, nejméně dvanáct hodin denně a nejméně osm týdnů před Vánoci. I nejmenší osvětlení povede k tomu, že nevykvete.

Překvapivě dlouho vydrží čerstvě řezaná vánoční hvězda. Musíte však konec stonku bezprostředně po uříznutí namočit do vroucí vody a podržet nad plamenem svíčky.